Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune prin instanta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune prin instanta

Bună ziua,

In urma cu 1 luna, tatăl meu a decedat și se pune în discuție problema succesiunii.

Moștenitorii legali ai tatălui meu sunt eu, fratele și mama mea.

In ceea ce privește masa succesorală nu exista divergențe între noi, suntem de acord cu ceea ce prevede legea.

Întrebarea mea este daca aveți idee cam cat ar dura o succesiune prin instanta, întrucât am înțeles că, costurile sunt mai reduse decat la un notar.

Va mulțumesc anticipat

cteodorescu1987@yahoo.com, utilizator
Este posibil sa va coste mai puțin la notar.
Mergeți și vedeti cat va costa.

La instanță poate dura mult.
Cu avocat foarte abil ar dura 2 sau 3 luni.
Ati inteles gresit, nu costa mai putin in instanta . Mergeti la notar.
Trebuie vazut exact si calculat.
Daca avocatul doar le redacteaza actiunea si nu ii si reprezinta la judecata ar putea costa mai putin prin instanta.

Si la notar se platesc taxe si onorariul notarului care poate fi si de 10 000 lei in functie de situatie.
Informatia dvs era de actualitate în urma cu cativa ani acum nu mai este valabilă.In instanta aveti nevoie de expertizarea bunurilor ce compun masa succesorala,taxă de timbru,onorariu avocat macar pt a va formula acțiunea. Discutați intai cu un notar ,vedeti care sunt costurile și apoi Vb și cu un av dar probabil în instanta va dura mai mult și va fi mai scump.Instanta este solutia cand părțile nu se inteleg si procesul rămâne singura variantă.