Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Contributie pensie PFA
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Contributie pensie PFA

Buna ziua,

Sunt salariat la o firma la care mi se platesc contributiile la pensie. In paralel am si un PFA, la care as dori sa platesc voluntar contributia la pensie. As dori sa stiu daca cele 2 contributii imi vor aduce si o pensie majorata, si daca suma adusa ca aport pe PFA are aceeasi contributie ca si contributia de salariat in ce priveste o majorare a pensiei?
Multumesc ptr raspuns!
Cele doua contributii se cumuleaza iar punctajul la pensie va fi corespunzator.