Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Neplata contributie pensie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Neplata contributie pensie

va rog mult sa ma ajutati cu o problema,sotul meu este pensionar(fost cadru militar) si in prezent este angajat ca instructor auto cu 4 ore pe zi,este posibil sa nu plateasca contributia la pensie,atat el cat si angajatorul,daca nu doreste?
contabila a spus ca se poate,sa plateasca numai impozitul si sanatatea,eu nu sunt asa sigura ca se poate.
Se platesc toate contributiile (deci si pensia), mai putin somajul.
Apoi pensia i se poate recalcula.

P.S. Daca este angajat cu contract individual de munca, obligatia retinerii si virarii apartine angajatorului si nu sotului dvoastra,
trandafir2, moderator
multumesc mult pentru raspuns,deci e obligatorie plata contributiei la pensie daca este pensionar...ma intersa deoarece contabila a spus ca nu este obligatoriu si inca luna trecuta nu a calculat contributia la pensie,numai impozitul si sanatatea...a spus asa ca poate sa-i dea diferenta la salar....inseamna ca a gresit
Singura exceptie de la plata este cea a contributiei pentru somaj in cazul pensionarilor care sunt si angajati.
Conform prevederilor Codul fiscal pentru pensionari care au si calitatea de salariat trebuie sa se retina la sursa:
1. impozit venit 16% .
2. CASS= 5,5%
3. CAS
Nu se datoreaza contributia de somaj (angajat, angajator). Angajatorul datoreaza contributia de CAS, CASS, Concedii si indemnizatii, Fondul de risc si accidente.
multumesc mult pentru raspuns