Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Recuperare creante
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Recuperare creante

am avut un credit la banca,am ramas fara loc de munca si nu am mai putu plati ratele,mai aveam in total de platit 3500 lei ,la un moment dat banca m-a somat sa platesc in 48 ore toata suma restanta altfel vor trece la executare silita.Nu am reusit sa platesc iar dupa 2 luni am primit un plic de la o firma de recuperare cum ca creanta mea a fost cedata de banca lor si am de achitat 4100 lei ,iar acuma dupa un an am ajuns sa am 5600 si sa fiu ca ma executa silit firma de recuperari daca nu platesc aceasta suma in 48 ore.Din cate am inteles firmele de recuperare nu sunt in masura sa acorde credite si nu au suportul legal sa puna dobanzi sau majorari etc.
azi am luat contractul de credit si am gasit specificat urmatorul lucru:

''Banca poate initia procedurile legale pentru recuperarea sumelor datorate pe cale amiabila sau executare silita.Imprumutatul recunoscand bancii dreptul de a alege modalitatea si ordinea de urmarire a garantiilor.''

Deci dupa parerea mea banca a comis un abuz vanzand datoria mea unui tert.
am dreptate sau nu?
E dreptul bancii sa cesioneze creanta si nu aveti cum sa va opuneti, nu e necesar acordul dvs pt asta. Mai departe, firma nu va solicita nimic in plus, ci numai ce ati fi datorat cf contractului, bancii. Aveti de restituit imprumutul impreuna cu dobanda si penalitati pt neplata la timp.