Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Sechestru - recuperare obligatii fiscale
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Sechestru - recuperare obligatii fiscale

Buna ziua,

Poate fi executata de catre FISC pentru recuperarea obligatiilor fiscale(raspunderi persoane fizice in solidar cu societatea a carei asociat unic si administrator sunt) o propritate personala daca aceasta se afla in acest moment ipotecata la banca (ratele la banca fiind achitate la zi ). Exista o hotarare judecatoreasca de atragere a raspunderii individuale .
Da, orice creditor al persoanei fizice poate executa orice bun din patrimoniul debitorului, indiferent daca este sau nu ipotecat in favoarea altui creditor.