Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Suspendare permis
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Suspendare permis

Buna seara,

Mi-a fost suspendat permisul de conducere de catre un agent constatator in Bucuresti pentru neacordare prioritate pietoni, nu am semnat procesul verbal si i-am comunicat obiectiile mele.
M-am prezentat a doua zi la Brigada Rutiera pentru a afla daca se poate sa primesc procesul verbal si mi-au zis ca mi-l vor trimite prin posta in termenul legal.Doresc sa contest acest proces verbal la judecatorie, intrebarea mea catre dumneavoastra este daca-mi primesc contestatia fara procesul verbal in dosar?Am sunat la judecatoria sectorului in care mi-a fost ridicat permisul si doamna de la biroul de relatii cu clientii mi-a spus ca nu este neaparata nevoie de procesul verbal, ca in acest caz il vor cere ei de la Brigada Rutiera dar nu prea m-a convins.

Va multumesc !

In cererea de chemare in judecata, rugati Instanta sa puna in vedere paratei sa administreze toate probele care ve privesc si care se afla in posesia sa.
Plangere se depune impotriva procesului-verbal de constatare a contravenţiilor in 15 zile de la comunicare, nu aveti cum sa formulati plangerea pana nu primiti PV.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat