avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 833 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Desi detin o sentinta definitiva si irevocabila,nu am ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Desi detin o sentinta definitiva si irevocabila,nu am prilejul de a-mi vedea copilul!

Buna seara....!Ma aflu intr-o situatie total nedreapta si incorecta.....Am divortat acum 2 ani,un an si m-am judecat cu fosta pentru a obtine vizita minorei...Am obtinut de doua ori la rand dreptul la vizita ,unde sambata cate 6 ore aveam dreptul sa i au fata la mine acas....,insa de fiecare data nu s-a putut...motive banale!!Mai mult decat atat fosta doamna si-a gasit un italian,si a plecat cu fata din tara fara absolut niciun acord de al meu....Habar nu am cand voi mai vedea fata desi eu sunt tatal ei !!!!Este posibil ca asemenea legi total stupide inca sa se aplice?sa nu am dreptul sa imi vad copilul desi nu sunt decazut din drepturi,si platesc o pensie alimentara?!daca o aduce peste 20 de ani?!!sau niciodata!!? LA ce a fost util stimati domni sa ma judec un an si ceva pentru vizita acesteia ?! In ce a constat folosul? Ce ar trebui sa fac?
Cel mai recent răspuns: m_ella2005 , utilizator 12:43, 11 Octombrie 2013
Nu stiu ce ati facut dar puteti deschide un nou proces daca nu va intelegeti cu ea.
Puteti obtine custodie comuna daca nu aveti.

Puteti incerca sa rezolvati amiabil problema deoarece un nou proces ar putea produce acelasi efect insa nu va mai putea iesi din tara cu copilul...
Va da ti seama ca daca un an si,m am judecat pentru vizita copilei cu ea...nu ai cu cine te intelege!Mai ales cand e vorba de un nou ales de al ei...!Nu am cum sa ma inteleg cu ea pentru ca acolo isi are unul dintre "petitori"...si pentru aceasta o taraie si pe fata oriunde in lume....mi se pare al naibii de aiurea si de nedrept,eu ca tata nu am dreptul sa o cunosc si sa am o relatie fireasca cu ea,insa alt strain,da !!! Se poate solutiona un nou proces privind custodia comuna in conditiile in care ea cu siguranta nu ar veni in tara sa se prezinte?!!!Sau iar m-as zbate singur si degeaba!?
Daca prin sentinta nu aveti custodie comuna, atunci puteti introduce o noua actiune. In acest fel fosta sotie nu va mai putea iesi din tara fara consimtamantull dvs, veti fi implicat in toate deciziile importante din vata copilului dvs (studiile urmate, locuinta etc).

In paralel formulati plangere penala pt nerespectarea hotararilor judecatoresti. Va veni fosta sotie in tara sa dea declaratii si va aduce si minora pt ca aveti o hotarare judecatoreasca care tb respectata.
Asa cum spunea.m, nu stiu pe ce v-ati judecat.
Daca veti avea custodie comuna probabil ca nu va mai intra niciodata cu copilul in Romania intrucat daca va intra nu va mai putea iesi decat cu acordul dvs.

Si ea daca obtine custodie exclusiva ramaneti in aceeasi situatie ca mai rau nu stiu daca se pooate sub aspect practic, al finalitatii.
Vorbiti cu avocatul dvs. Si sa stabilititi o strategie concreta pentru a cunoaste cum sa procedati.
Multumesc! M am judecat pentru dreptul meu firesc de a-mi vedea copilul....instanta mi a acordat in ciuda eforturilor ei,cateva ore in fiecare sambata ,iar dupa ce fata implineste 1 an jumatate am posibilitatea de a o lua la domiciliu meu.Acum fata are 2 ani si....timp in care nu am vazut o mai deloc....cum spuneam datorita unor motive banale , inflorite de fiecare data.....Acum,de jumatate de an,este plecata la el, a venit o data ,insa nu a avut bunul simt sa anunte nimic,a plecat imediat si din cate am inteles i a implementat copilei ca tatal ei este acel italian......crud nu?Si toate astea din cauza legilor din Romania care ma socheaza pe zi ce trece....practic mi a ras in nas la propriu cand mi a zis ca nu are voie nici macar de parerea mea ca pleaca,apai de acordul meu...............................! Intentand plangerea penala si procesul pentru custodia comuna,va fi obligata sa vina in tara sau se va putea solutiona si in absenta ei?

Alte discuții în legătură

Stabilire cu minor in alta tara daria_ramona2006 daria_ramona2006 Buna seara , sunt divortata din septembrie 2010 , am o fetita de 9 ani care mi-a fost incredintata definitiv prin hotarare judecatoreasca , iar tatal are ... (vezi toată discuția)
Unde trebuie depusa pensia alimentara daca fosta sotie a plecat cu copilul definitiv din tara,fara acodul meu? cipri05 cipri05 Buna seara,as dori sa stiu in cazul meu,fosta nevasta a plecat din tara cu minora in varsta de 3 ani,fara acordul meu(legile din Romania de tot rasul),desi ... (vezi toată discuția)
Interzicere vizitare minora bella34 bella34 Buna ziua.Unde pot sa ma adresez daca fostul sot imi interzice sa ma duc la fata la camin sa o vad?Stiu ca o varianta ar fii sa deschid un proces dar asta ... (vezi toată discuția)