avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 942 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... dupa o tura de noapte de 12 ore cite zile libere ai ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

dupa o tura de noapte de 12 ore cite zile libere ai dreptul?

lucrez intr-un domeniu care cere continuitatea turei de serviciu . Am lucrat pina acum citeva luni in sistemul 12/24-12/48 asta insemnand o tura de la 8 la 20 urmata dupa 24 de ore de o tura de la 20 la 8 urmata de 48ore libere. de citeva luni nu se mai respecta acest criteriu ajungand ca dupa tura de la orele 20 la orele 8 sa am liber 24 de ore in loc de 48 . Am intrebat conducerea firmei de ce nu mai luram la program de 12/24 12/48 findca posibilitatea de a lucra la acest ptip de program exista nu mi s-a oferit un raspuns concret . in codul muncii nu se precizeaza in clar daca lucri 12 ore de la 20seara la 8dimineta sa fi liber 48 de ore . Exista o lege sau o alta forma oficiala prin care se reglementeaza acest gen de activitate 12/24 12/48 ?
Cel mai recent răspuns: Avocat FLORENTINA ALBU , Avocat 10:09, 24 Martie 2009
Potrivit Codului muncii:
Art. 112.
(2) Durata zilnică a timpului de muncă de 12 ore va fi urmată de o perioadă de repaus de 24 de ore.
Art. 113.
(1) Modul concret de stabilire a programului de lucru inegal în cadrul săptămânii de lucru de 40 de ore, precum şi în cadrul săptămânii de lucru comprimate va fi negociat prin contractul colectiv de muncă la nivelul angajatorului sau, în absenţa acestuia, va fi prevăzut în regulamentul intern.
(2) Programul de lucru inegal poate funcţiona numai dacă este specificat expres în contractul individual de muncă.
Art. 114.
Programul de muncă şi modul de repartizare a acestuia pe zile sunt aduse la cunoştinţă salariaţilor şi sunt afişate la sediul angajatorului.



~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Timpul de lucru in ture mariandinu1985 mariandinu1985 buna ziua am si eu o intrebare lucrez in ture 24/48 iar in luna decembrie am efectuat 240 de ore , in ianuarie am o singura tura libera urmand ca din nou sa ... (vezi toată discuția)
Program de munca inegal AncaUrda AncaUrda n cazul unei unitati de alimentatie publica - restaurant, care are un orar de functionare: L - J = 12 - 24; V - D = 10 - 24, poate fi organizat un program de ... (vezi toată discuția)
Este legal sa lucrezi 12 cu 24 liber, 12 cu 48 liber dar prezenta ... max36 max36 Este legal sa lucrezi 12 cu 24 liber, 12 cu 48 liber dar prezenta si statele sa fie intocmite cu 8 ore pe zi 5 zile pe saptamana ? Mentionez ca in CIM este ... (vezi toată discuția)