Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... dupa o tura de noapte de 12 ore cite zile libere ai ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

dupa o tura de noapte de 12 ore cite zile libere ai dreptul?

lucrez intr-un domeniu care cere continuitatea turei de serviciu . Am lucrat pina acum citeva luni in sistemul 12/24-12/48 asta insemnand o tura de la 8 la 20 urmata dupa 24 de ore de o tura de la 20 la 8 urmata de 48ore libere. de citeva luni nu se mai respecta acest criteriu ajungand ca dupa tura de la orele 20 la orele 8 sa am liber 24 de ore in loc de 48 . Am intrebat conducerea firmei de ce nu mai luram la program de 12/24 12/48 findca posibilitatea de a lucra la acest ptip de program exista nu mi s-a oferit un raspuns concret . in codul muncii nu se precizeaza in clar daca lucri 12 ore de la 20seara la 8dimineta sa fi liber 48 de ore . Exista o lege sau o alta forma oficiala prin care se reglementeaza acest gen de activitate 12/24 12/48 ?
Potrivit Codului muncii:
Art. 112.
(2) Durata zilnică a timpului de muncă de 12 ore va fi urmată de o perioadă de repaus de 24 de ore.
Art. 113.
(1) Modul concret de stabilire a programului de lucru inegal în cadrul săptămânii de lucru de 40 de ore, precum şi în cadrul săptămânii de lucru comprimate va fi negociat prin contractul colectiv de muncă la nivelul angajatorului sau, în absenţa acestuia, va fi prevăzut în regulamentul intern.
(2) Programul de lucru inegal poate funcţiona numai dacă este specificat expres în contractul individual de muncă.
Art. 114.
Programul de muncă şi modul de repartizare a acestuia pe zile sunt aduse la cunoştinţă salariaţilor şi sunt afişate la sediul angajatorului.