Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Program de munca inegal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Program de munca inegal

n cazul unei unitati de alimentatie publica - restaurant, care are un orar de functionare: L - J = 12 - 24; V - D = 10 - 24,
poate fi organizat un program de lucru in ture inegale pt.salariati:
ziua 1 = 10 h, ziua 2 = 12 H, ziua 3 liber, ziua 4 liber?
Va rog sa imi dati alte sugestii de ture inegale. Programul 12H cu 24H liber nu se potriveste.
Alte restaurante cum au programul de lucru?
Multumim.
Art. 116 C.mun.
(1) Modul concret de stabilire a programului de lucru inegal în cadrul săptămânii de lucru de 40 de ore, precum şi în cadrul săptămânii de lucru comprimate va fi negociat prin contractul colectiv de muncă la nivelul angajatorului sau, în absenţa acestuia, va fi prevăzut în regulamentul intern.
(2) Programul de lucru inegal poate funcţiona numai dacă este specificat expres în contractul individual de muncă.

Asadar, in c.i.m. se va specifica : timp de munca 8 ore/zi , inegal ... repartizare timpului de munca fiind .... per total un salariat nu poate depasi 48 de ore/sapt inclusiv cu orele suplimentare