Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Acte necesare pentru scoaterea minorului din Romania!
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Acte necesare pentru scoaterea minorului din Romania!

Buna ziua, ma numesc Corina. Sunt divortata si am un copil de 11 ani. Recent am decis sa ma recasatoresc cu o persoana care locuieste in Australia. Baiatul meu inca nu detine pasaport iar fostul meu sot este plecat sa munceasca in Anglia pentru o perioada nedeterminata. Pe hotararea de divort, custodia copilului este comuna. Intrebarea mea este ce documente imi trebuie de la fostul meu sot pentru a elibera minorului pasaport si ce alte acte trebuie facute pentru a-l lua pe baiat cu mine in Australia. Va multumesc anticipat!
Aveti nevoie de acord pentru pasaport, acesta ramane la serviciul pasapoarte.
Apoi, dupa ce iese pasaportul va trebuie acord ( sa va trimita doua exemplare originale din asta)pt emigrare a copilului in Australia, va fi necesar la consulat ( acesta se afla in Serbia) pt viza.
Pt iesirea din Romania, aveti nevoie de acord in care sa fie trecuta destinatia si faptul ca ramaneti acolo cu copilul.
Pt acord tatal se va duce la ambasada/ consulat.
multumesc pentru raspuns. nu cred ca va fi necesar sa merg pana in Serbia deoarece viitorul meu sot va aplica in Australia pentru "Prospective Marriage Visa".
va trebuie acordul tatalui copilului prin procura notariala ( facuta la consulat in Anglia)pentru pasaport si pentru ca sa-l scoateti din tara. daca nu va da acordul singura modalitate este sa-i supliniti acordul prin instanta....se poate si ordonata presedentiala si , in cateva luni se rezsolva.
Admin, administrator