Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Buletin de identitate al unui decedat
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Buletin de identitate al unui decedat

Va rog mult daca stie cineva ce se petrece cu buletinul de indentitate dupa deces. Am nevoe de buletinul de indentitate al matusii mele (decedata in august 2011) in original ca proba pentru o expertiza grafoscopica (dosar penal). Lucratorul de politie mi-a spus ca nu stie de unde sa ridice acest buletin iar copii xerox nu sint admise pentru efectuarea expertizei. M-as bucura pentru un raspuns. Multumesc.
Dar de ce doar buletinul, nu detineti si alte acte autentice cu semnatura matusei dvs.? Buletinele iesite din uz se distrug.
Mai am doar 2 inscrisuri cu semnaturi dar pentru expertiza am inteles ca trebuie 4

la Casa de Pensii i se pastreaza dosarul INACTIV in arhiva, acolo mai puteti gasi documente semnate de matusa dvs.
Actul de identitate se preda obligatoriu la starea civila, odata cu inregistrarea actului de deces. Ulterior acesta se preda de catre starea civila, serviciului de evidenta in termen de 10 zile, dupa care evidenta le arde trimestrial. In concluzie daca de la decesul matusii dvs. au trecut mai mult de 3 luni este clar ca acesta este scrum. Oricum de la data predarii sale buletinul nu mai avea cum sa intre in posesia dvs. pentru a il putea folosi la alte institutii. Orientati-va spre alte oportunitati, deoarece aceasta varianta este epuizata in totalitate.