Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Clauze permise in contractul de comodat auto
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Clauze permise in contractul de comodat auto

Intr-un contract de comodat auto se pot introduce urmatoarele clauze:
1. comodantul sa nu aiba drept sa radieze masina pe perioada contractului(totusi daca ar fi permisa aceasta clauza ce se intimpla totusi daca comodantul - societate comerciala intra in insolventa, faliment sau este dizolvata?)
2. comodatarul se obliga sa achite o anumita suma in avans comodantului pentru uzura fireasca a masinii suma care in cazul radierii masinii, executarii silite a comodantului etc acesta sa o restituie comodatarului?
Multumesc anticipat pentru raspuns
Contract de comodat cu comodant ... persoana juridica? :O Nu cred ca este legal.
Raspuns 1): contactul nu poate exista decat in masura in care exista bunul dat spre inchiriere
Raspuns 2): in situatia in care se achita aceasta suma pentru uzura autot., transformati contractul din comodat in inchiriere.
Atentie: societatile comerciale se constituie cu scopul de a realiza profit, ceea ce nu se intampla in cazul unui comodat.
Concluzia: incheiati de la inceput un contract de inchiriere, cu toate implicatiile lui fiscale si financiare.