Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Ajutor in alegere tip de firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Ajutor in alegere tip de firma

Buna seara,
Posibil sa mai discutat....

Impreuna cu un prieten ne-am decis sa incepem o afacere.

Vrem sa facem un service pc (pe langa service vom furniza si piese pentru calculatoare/laptopuri)

Acum nu stim este posibil ca afacerea sa nu mearga....
Nu stim ce tip de firma sa infiintam.

PFA
SRL
II
IF
MICRO

Sper sa nu gresesc dar la PFA stiu ca trebuie sa avem calificare ... nu avem in acest domeniu....

La SRL trebuie contabil .... noi nestiind daca vom avea profit ... parca nu se merita sa platim pt ceva ce poate nu este cazul.

Ce imi recomandati ?

Cheltuielile firmei voi fi mici ....

Mentionez ca nu vrem neaparat sa fim amandoi in acte . poate fi doar unu. Celalalt sa apara ca si angajat cu norma redusa.

Si desigur ce este mai avantajos impozitul pe profit sau pe venit ?

Multumesc mult.
SRL, 3%, neplatitor de tva
trandafir2 a scris:

SRL, 3%, neplatitor de tva

Multumesc mult .
Si inca o intrebare care m-am uitat si nu am deslusit foarte bine.
1)Ca si domeniu de activitate ai un domeniu principal si 5 secundare ?
2)Codul CAEN este 95 ?
3)Vom fi nevoiti sa avem un contabil ?
1) nu. secundare oricate
2) nu stiu
3) da
In primul rand, trebuie sa aveti mai multa incredere inainte de demararea unei afaceri, daca incepeti cu expresii de genul:"e posibil ca afacerea sa nu mearga!", "da' oare imi trebuie contabil!", atunci nu va asteptati sa reusiti. E foarte important ca, inainte demararii oricarei afaceri, sa va lamuriti asupra tuturor aspectelor juridice, sa aveti oameni specializati care sa va sfatuiasca asupra tuturor nedumeririlor dvs. si sa va faca profitabil! atunci, daca intentia dvs. nu e aceea de a face profit , ci doar de a va eschiva de tot, e bine sa va intrebati daca aceasta e calea care vi se potriveste.

Daca totusi, doriti sa infintati o societate comerciala cu acest obiect, atunci e bine sa va adresati registrului Comertului pentru a obtine primele informatii cu privire la costurile demararii intregii afaceri, inclusiv codurile CAEN care vor fi incluse la Obiectul de activitate al viitoarei societati. Primele informatii specializate le veti obtine de acolo. Ulterior infiintarii firmei, e absolut indisp[ensabil un contabil autorizat, pentru a va tine evidenta contabila, pentru a depune toate declaratiile la finante, pentru a va lamuri asupra tuturor documentelor pe care societatea trebuie sa le foloseasca, pentru a-si desfasura activitatea cu respectarea legii, etc.

succes!
sdianaviolina

Atunci cand am folosit ideea de " nefunctionare" era ca si idee :
Capital soc. 200 lei (plecam de la minim)
Rezervare nume 50lei
Inregistrarea 300-400
Si mai erau ceva cheltuieli ... am zis 1000 lei.
Prima luna nu cred ca voi avea profit . pt ca nu cred ca e chiar simpul .
Dar cheltuieli vor exista(lumina,telefon,contabil,angajat)
Corect ?
Daca eu in prima luna am incasari de 100 lei trebuie sa platesc un impozit de 3%
Dar cheltuielile mele sunt mult mai mari .
100 lei imi ia doar contabilul.
Deci pot spune ca nu va merge .... Am dreptate ?La asta ma refeream cand spuneam acea mare dezamagire.

Vreau sa infiintez o societate pentru ca vreau un profit pentru ca m-am saturat sa fiu "doar un sclav pe o plantatie " sa muncesc 12 ore pentru un salariu de nimic.

Prefer sa muncesc 12 ore dar sa o fac pentru mine !
Chiar daca in loc de 100 lei voi primi 10 lei pe acele 12 ore voi fi mult mai multumit si satisfacut de ei.
Stiu ca cei 10 lei sunt ai mei, am muncit pt ei . nu ca acum muncesc pentru 1000 si eu primesc doar praful de pe toba.

Si totusi caut solutia cea mai optima ...

Daca ceea ce eu am inteles legat de cei 3% presupun ca nu sunt avantajat chiar deloc .
Poate daca aveam 16% era mai bine ?

Iar treaba cu TVA cum sta ? daca sunt platitor de TVA atunci 24% din incasari se duc la TVA ?

Multumesc

Gabriela Mihai, Avocat