Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Procura
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Procura

1) Intr-un proces in care o persoana fizica ce are calitatea de mandatar al unei alte persoane fizice a pierdut procura in original si nu are nici copia legalizata poate sta in proces ca parat?

2)-Un alt parat poate invoca lipsa calitatii procesuale a avestuia?

3)- Care ar fi urmarile?

Actiune introdusa pe vechiul cod.

Multumiri
1. NU- de unde sa stie instanta ca ati avut procura? Trebuie sa scoateti o noua procura speciala pentru acel process;
2.Da, oricare dintre parti poate invoca exceptii, acestea reprezentand un mijloc de aparare a sa
3. Cele pe care le va dispune instant, in functie de inscrisurile depuse la dosar, de procura si de admiterea sau respingerea exceptiilor invocate.
Succes.
Pt ca o persoana sa aiba calitate de mandatar intr-un proces, atunci tb sa detina o procura speciala care sa ii justifice calitatea.
Procura nu tb neaparat depusa in original in instanta, insa - partea tb sa o aiba asupra sa- pt cazul in care instanta din oficiu sau la cererea partii adverse va dori sa o vada.

Daca nu isi poate justifica calitatea in care se prezinta, partea adversa va invoca exceptia lipsei dovezii calitatii de reprezentant, iar instanta - in functie de actele si probele din dosar - va hotari.
este vb de o ,, hot care satina loc de act autentic". Mandantul este parat in cauza.