Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Activare contract
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Activare contract

buna ziua, am o angajata care in 25.09.2013 ar trebui sa revina la serviciu a fost in ingrijire copil pana la virsta de doi ani ce acte trebuie sa ii fac pentru ai activa contractul, mentionez ca sa marit si salariul de la 770 ron cat il avea cand am suspendato la 800 ron cat este acuma, multumesc
asteptati solicitarea angajatei de a reveni din cic ....
1. angajata va face cerere de reluare a activitatii.

2. angajatorul , in baza acestei cereri, va emite decizia de incetare a suspendarii c.i.m. si de reluare a activitatii in baza aceluiasi c.i.m.
Totodata, decizia va putea cuprinde si modificarea de salariu.

3. Incetarea suspendarii c.i.m. se va completa si se va transmite in REVISAL.
multumesc, aveti un model de decizie
Denumire ..................................................
Adresa .......................................................................................
Inregistrata la Registrul Comertului din ...... sub nr. J.../...../.....
C.U.I. .....................................................................................
Telefon: ......................................./Fax: ........................................

DECIZIE DE INCETARE SUSPENDARE A CONTRACTULUI INDIVIDUAL DE MUNCA
Nr. .................. / Data ..........................

Administratorul SC ......................................................................... dl/d-na..............................................................................;
Avand in vedere cererea inregistrata sub nr...................din data.................... prin care dl/dna.........................................................avand functia de ............................. solicita incetarea concediului pentru cresterea copilului si revenirea la locul de munca ca urmare a implinirii varstei de 2 ani a copilului,
In baza prevederilor O.U.G. nr. 111/2010 si art. 51 alin. (1) lit. a) din Codul muncii ;
In temeiul prevederilor Legii nr. 31/1990 privind societatile comerciale si a prerogativelor stabilite prin actul constitutiv al societatii,

DECIDE:

Art.1. Incepand cu data de ............................... inceteaza perioada de suspendare a contractului individual de munca al d-lui/dnei .......................................... inregistrat sub numarul .....................

Art. 2. Se dispune ocuparea aceleiasi functii de ................. detinuta in momentul suspendarii in cadrul societatii.

Art. 4. – Incepand cu data de se modifica salariul dnei .......................... de la ...... la .....

Art.5 Prezenta decizie poate fi contestata in termen de 45 de zile, la Tribunalul …....

Art. 6. – (1) Compartimentul Resurse Umane si Contabilitate vor aduce la indeplinire prevederile prezentei decizii.
(2) Prezenta decizie isi produce efectele incepand cu data de .......................... .

Reprezentant legal,
Anagajator,
…………………………………………….
L.S.