Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Casa parinteasca
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Casa parinteasca

sunt un pachet de nervi am umblat din notar in notar si fiecare are varianta lui.......

va rog frumos sa ma lamuriti in urmatoarea problema, tata a murit acum 15 ani, noi suntem 2 copii la parinti, (o sora si un frate) a murit si fratele acum 4 ani am ramas doar eu cu mama mama vrea sa vanda casa....am inteles ca fac parte sau mai bine zis am fost informata ca fac parte la casa eu mama si nepotul adica copilul fratelui meu, acum aflu ca face parte si cumnata nevasta fratelui meu mort, ce treaba are ea cu casa noastra parinteasca? asta nu inteleg, si inca ceva nu inteleg de ce mama nu poate vinde cu acordul ei si al meu ? cica trebuie dezbatuta mostenire, nu mai inteleg nimic, unii notari ne/au zis ca mama cat e in viata poate vinde casa atat timp cat eu sunt de acord ca si copil , plus ca mama fiind batrana am luat=o la mine sa o ingrijesc pana la sfarsit...deci sper ca m=am facut inteleasa... deci>

1= de ce face parte la mostenire si cumnata adica nevasta fratelui meu care a murit? un notar mi=a zis ca doar nepotul are drept adica copilul fratelui,

2.ce mostenire sa mai dezbatem? daca mama traieste poate sa faca ce vrea cu casa fiind doar eu unucul copil acum eu sunt de acord ca ea s-o vanda...

plus ca mama are un act in care csrie ca dupa moartea tatalui ea sa mosteneasca tot adica casa si pamant....

nu mai inteleg nimic, tot felul de legi dar nu pe intelesul nostru....va rog lamuriti-ma si pe mine cum stau lucrurile ca simt ca o iau razna..va multumesc si astept raspuns

D-le Joha....Daca o persoana detine un testament authentic pentru toate bunurile defunctului, dvs nu ati presupune ca este proprietarul acestora? Ce act de proprietate ii mai trebuie? Apoi, ce immobile mai mostenesc copiii, daca mama are act pe toate imobilele, casa si teren? Pentru ca defunctul tata a intocmit "actul scris" inainte sa moara, evident....Mama petentei nu este decedata la momentul de fata, astfel ca aceasta poate vinde oricare bun mostenit prin acel testament avand calitatea de unic proprietar al acestora.....Eu asta am dedus din faptul ca "mama are act scris pentru tot, casa si teren..."...In rest aveti dreptate in tot ceea ce ati spus in postarile anterioare, asa cum de altfel m-am si exprimat....cu stima.
Dvs sunteti avocat?
Cum puteti sa sustineti ca testamentul este act de proprietate? Ati auzit de reductiunea liberalitatilor excesive? ati auzit de dezbatere succesiune in baza testamentului? Ati auzit de mostenitori rezervatari?
Testamentul nu este act translativ de proprietate. El isi produce efectele la decesul testatorului si in baza dezbaterii succesiunii.....

Interventie moderator
Va rog respectuos sa va abtineti in a mai indruma utilizatorii daca nu aveti cunostintele necesare.Altfel ma vad nevoita sa va editez partial sau sterg mesajele care induc in eroare. Legea nu face presupuneri.
ContSters250994, utilizator
Multumesc de apreciere, insa nu eu am scris ca testamentul este act de proprietate, ci Dvs ati interpretat in felul acesta spusele mele si insistati in continuare sa imi atribuiti ceea ce nu am spus.....Deci nu are rost continuarea discutiei....In ce priveste "editarea partiala", nu ma surprinde intrucat m-ati editat definitiv de vreo 2 saptamani si am "inghetat" la cifra 7.Desi am primit multe recomandari in fiecare zi din ultimele 10, cifra 7 a ratingului ( numar magic de altfel) a ramas blocata, poate din suparare ....
..Adica tatal dvs a lasat mamei dvs casa prin testament facut la notar? Doar in acest caz mama dvs poate vinde casa fara acordul niciunuia dintre copiii sai (adica dvs si fratele decedat), intrucat este unic proprietar..

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Follow us: Avocatnetro on Facebook
Sper ca va recunoasteti vorbele pe care le am lasat acolo pentru posteritate! Daca dvs intelegeti altceva prin unic proprietar.....inseamna ca nu aveti proprietatea termenilor....

In plus sustineti cu tarie ca a avea un testament este ca si cum ai avea tot fara dezbatere succesorala...
Citez din dvs daca imi este permis tot lasat aici posteritatii intentionat caci lucram cu materialul clientului:
.Daca o persoana detine un testament authentic pentru toate bunurile defunctului, dvs nu ati presupune ca este proprietarul acestora? Ce act de proprietate ii mai trebuie? Apoi, ce immobile mai mostenesc copiii, daca mama are act pe toate imobilele, casa si teren?

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Follow us: Avocatnetro on Facebook

Faptul ca raitingul va stagneaza nu este vina mea stimate domn....asta apropos de cat poate suporta hartia si ecranul de calculator...poate s a suparat pe dvs si ratingul....
Cred ca acest subiect este inchis caci va afundati singur in ceva ce nu cred ca face cinste profesiei dvs.
ContSters250994, utilizator