Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recuperare CASS de catre mostenitori
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recuperare CASS de catre mostenitori

Va rog sa imi spuneti daca mostenitorii avem drept sa revendicam de la Casa de Pensii, sumele cu titlu de CASS retinute in plus defunctei noastre mame, cu atat mai mult cu cat , in timpul vietii, aveam procura de reprezentare sa-i ridicam pensia.MULTUMESC.
Despre ce CASS este vorba? Despre cel incasat ilegal de stat?
Daca a fost platit fara sa existe dreptul la acei bani ati avea deschisa o actiune in justitie dar depinde de cati ani este vorba.
Ca mostenitori aveti dreptul sa revendicati de la Casa de Pensii, sumele cu titlu de ASIGURARI DE SANATATE retinute in plus defunctei, trebuie sa depuneti solicitare la Casa de Pensii impreuna cu actele doveditoare de mostenitori plus un cupon de pensie sau decizia de pensionare a defunctei, termen limita de restituire este 31.12.2013

Tuturor pensionarilor li s-a calculat gresit Cass-ulcorelat pensiei, aplicandu-se procentul la intreaga suma, parca din 1 ian. 21011. Mama a decedat in ian. 2012 si nu a beneficiat de returnarea sumelor incasate necuvenit
S-a reglementat dreptul urmasilor la aceasta restituire prin vreun act normativ? citeam pe forum ca dreptul la pensie nefiind transmisibil , nici aceste datori nu s-ar putea revendica de catre mostenitor; de aceea intrebam.Multumesc