Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua. Sunt legatară prin testament în urma ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua. Sunt legatară prin testament în urma decesului ...

Bună ziua. Sunt legatară prin testament în urma decesului partenerului cu care am conviețuit 38 ani.Am depus la casa de pensii ,certificatul de legartar ( prin care mi s-a atrebuit toate bunurile moștenite casa,mașină) pentru obținerea CAS-ului .Mi s-a cerut de la casa de pensii să aduc de la notar o hârtie cu suma ce urmează a mi se da de la casa de pensii, hârtie pe care am plătit suma 240 lei .Am depus și această adeverință,iar acum tot casa de pensii îmi spune că nu am calitate de moștenitor și nu poate să-mi dea cei 600 lei ,căci sunt legatar și a trimis dosarul la un cabinet juridic pentru cercetare. .Intrebarea este :sunt moștenitoare sau nu?Mulțumesc!
Dacă nu ați fost cununată legal minim 15 ani, sau măcar 10 ani cu reducere pensie, nu puteți beneficia de pensie de urmaș dupa partener. Dacă erați căsătorită legitim, erați moștenitoare.

Partenerul are copii moștenitori rezervatari`?
Dapix, utilizator

Dapix a scris:

Dacă nu ați fost cununată legal minim 15 ani, sau măcar 10 ani cu reducere pensie, nu puteți beneficia de pensie de urmaș dupa partener. Dacă erați căsătorită legitim, erați moștenitoare.

Partenerul are copii moștenitori rezervatari`?

Mulțumesc pentru răspuns,partenerul nu are copii,nici frați,nici părinți.,dar întrebarea mea este: certificatul de legatar prin care am obținut toate bunurile casă ,mașină nu este același lucru ca certificatul de moștenitor?Mulțumesc!
Fercu Ana, utilizator
Ba da , doar ca nu se intelege ce ati dorit sa primiti de la Casa de Pensii . Userul Dapix v-a scris despre pensia de urmas , daca asta ati cerut - are dreptate , nu vi se cuvine , nu sunteti sotie supravietuitoare ( nu ati fost oficial sotie ) . Mostenitor si urmas sunt lucruri diferite . Daca altceva ati cerut , precizati ce .
Clarificați ce vreți de la Casa de pensii, și apoi clarificam și restul dacă ne dați detalii.
Ați cam amestecat lucrurile, și nu mai înțelegem ce doriți exact să obțineți.
Dapix, utilizator

CHKa a scris:

Ba da , doar ca nu se intelege ce ati dorit sa primiti de la Casa de Pensii . Userul Dapix v-a scris despre pensia de urmas , daca asta ati cerut - are dreptate , nu vi se cuvine , nu sunteti sotie supravietuitoare ( nu ati fost oficial sotie ) . Mostenitor si urmas sunt lucruri diferite . Daca altceva ati cerut , precizati ce .

De la casa de pensii am cerut restituirea CAS-ului la care, casa de pensii mi-a spus că am dreptul și am dus certificatul de legatar prin testament !!,,doar că acum spune că certificatul de legatar nu este același ca certificatul de moștenitor și a trimis dosarul unui cabinet juridi juridic pentru lămurire..Intrebarea mea dacă este același? Menționez că prin certificatul legatar am moștenit casa și mașina.,partenerul meu cu care am conviețuit 38 ani nu are copii ,frați sau părinți. Nu am cerut pensie de urmaș. Mulțumesc !