avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1034 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ce sa fac? Recuperare bani castigati in instanta
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ce sa fac? Recuperare bani castigati in instanta

Buna ziua,acum 5 ani am fost disponibilizata si mi s-au dat 10 salarii compensatorii. mai multi dintre noi am dat societatea in judecata ptr. niste drepturi banesti care nu ni s-au acordat,am castigat acei bani dar societatea nu vrea sa mii dea pe motiv ca atunci cand mi-au transferat salariile compensatorii in cont au gresit si mi-au dat cu 600 de lei mai mult, e legal sa-mi opreasca acum di banii pe care i-am castigat in instanta? va multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:08, 24 Septembrie 2013
Legal nu este atata timp cat nu exista un acord al partilor cu privire la compensarea sumelor de bani datorate.
in contractul de munca erau stipulate10 salarii compensatorii ,dar ei spun ca atunci cand mi-au facut lichidarea ,m-au platit dublu
Se poate verifica prin efectuarea calcului cu privire la ce salarii trebuia sa primiti si ce ati primit.
dar ei ca sa-si recupreze banii nu trebuie sa ma dea in judecata asa cum ia-m dat eeu? nu e lagic asa? au derptu acesat sa-mi opreasca banii pentru greseala contabilei? va multumesc ptr. raspunsuri si ma scuzati dar sunt foarte suparata
Intr-adevar, trebuia sa va actioneze in judecata pentru recuperarea sumelor de bani sau in litigiul promovat de dvs ar fi trebuit sa solicite compensarea sumelor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drepturi salariale in urma disponibilizarii vili1 vili1 Ce pot face in urma disponibilizarii colective, pt a-mi primi drepturile salariale . Conform contractului colectiv de munca la nivel de societate, trebuia sa ... (vezi toată discuția)
Cum se poate sa nu iti primesti drepturile in bani in urma disponibilizarii cu toate ca ai o hotararire definitiva si irevocabila tanaseleaiulia tanaseleaiulia vreau sa va spun ca fac parte dintr-un grup de 16 oameni disponibilizati in decembrie 2008 de la societatea TROLEIBUZUL SA din Piatra Neamt. In urma ... (vezi toată discuția)
Bugetar-somer-din nou bugetar (in acelas loc) va rog sa-mi raspundeti rrobyfm rrobyfm Buna ziua. Uitati care este problema mea : Sunt un bugetar disponibilizat, am fost 12 luni in somaj iar dupa aceea am castigat procesul cu ei (si salariile ... (vezi toată discuția)