Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariu neplatit
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariu neplatit

am si eu o mare problema..am lucrat la un magazin de firma intr.o statiune de pe litoral.am lucrat singura toata vara,chiar si 13 ore pe zi,am incheiat pe 19 septembrie.salarizarea se facea pe 15 ale lunii..incheind pe 19,nu am luat nici un ban pe 15,ramanand dupa inventar sa iau salarul pe luna august.dar la inventar,cand am predat marfa,am luat doar 186 lei,suma care o aveam in casa,cu promisiunea ca imi voi primi restul pe 24,adica dupa 6 zile,cand ma voi prezenta la birou sa semnez si contractul de incetare a cim..marti dimineata,ma trezesc,specific ca inventarul si predarea a iesit foarte bine,a fost un inventar semnat,si ma duc la biroul vietii,birou care e la aproximativ 80 km de casa mea,deci mi-a fost foarte greu sa ajung.cand ajung,directoarea nu era,.am sunat-o ,a spus sa o astept..in jur de o ora am asteptat,cand a venit,nici nu ma baga in seama,s-a dus direct la fata de la depozit si a intrebat-o cum e cu marfa si aia a scos tricouri rupte,pantaloni cu dunga,nu putini,vreo 80,,rochii cu dunga cm ar fi decolorate de soare,fapt ce nu poate fi adevarat,pentru ca am avut mereu grija sa nu se intample asta..am fost tratata ca ultimul om.a inceput sa tipe la mine cum nu a tipat nimeni in viata mea..si din 2400 de lei pe care trebuia sa imi dea,care reprezinta cele aproape 400 de ore lucrate cu greu,a spus k nu poate sa imi dea nici un ban si sa plec ca mai are si alte treburi..mi.a dat in schimb un set de 7 rochii de blugi,decolorate,sa scot vorba vine petele din ele si atunci poate imi da ceva bani.dupa care revine si spune ca pot sa le vand ca nu o intereseaza,dar sa plec cat mai repede.evident petele de decolorat nu pot fi scoase..si...inca sunt socata...vreau cinevaa,oricine,sa ma ajute cumva..sunt mai mult decat dezamagita,a fost cea mai grea palma data de cineva,mai ales ca eram legata de banutii aia ca de aer..ce sa fac?va rog sa ma ajutati,cineva ..:((:(:(as vrea ca,aceasta presupusa doamna cu pretentii,care tipa ca la usa cortului degeaba si care ,cu ajutorul angajatelor la fel de praf,care ii acopera mizeriile,sa plateasca cumva..au fost multe ilegalitati de care stiam in magazin pe perioada verii,nu se batea pe casa,sau se batea dar ce conta,ca era o casa cu sediul in brasov,vindeam haine rupte si decolorate,ca asa le primeam si credeam ca asa trebuie nu ca ar trebui sa le plateasca altcineva decat eu,..uite asa..am ramas fara un leu dupa 400 de ore muncite numai eu stiu cum..de la 10-23 in fiecare zi,fara o zi libera timp de 3 luni...va rog sa ma ajute cineva..multumesc anticipat..
Admin, administrator
1. Duceti rochiile si faceti proces-verbal de predare-primire.

2. Nu semnati decat pentru suma platita.
am fost si am dus rochiile,le.am predat pe proces verbal..incep sa ma pricep laprocese verbale..mi.au intins 10 milioane si au avut nesimtirea sa scriu o declaratie cum ca si-au indeplinit toate drepturile fata de mine,ceea ce m.a enervat si mai tare si am zis ca semnez ca am luat 10 milioane nu ca v-ati indeplinit voi datoriile fata de mine..au pregatit statele de plata,dar am refuzat sa semnez ,singurul lucru care imi ramane este sa trimit ce am de trimis la ITM,respectiv politia economica?(va rog sa ma corectati daca gresesc,..politia economica poate verifica toate actele care erau in neregula la firma,gen casa de marcat care avea punct de lucru brasov,si a scapat,mituind garda financiara>>???).....acum cum o fi dar daca e cum am citit pe net,am dreptul timp de 3 ani sa o dau in judecata,am sa fac si asta,nu acum,ca nu am banutii necesari,dar cu timpul..sper sa ii deao amenda mareeee..chiar cam cat ar fi amenda asa la o prima vedere?stiti cumva?oricum mai mare de 2400 de lei sunt convinsa..ce teatru pe alea de la birou nu am putut crede ca exista oameni asa pana nu vezi..
In prezent se numeste Serviciu de Investigare a Fraudelor din cadrul Politiei. Acesta poate organiza actiuni si controale, revizii si verificari tehnice in obiective si sectoare economice, in scopul cunoasterii, prevenirii si inlaturarii cauzelor care pot favoriza comiterea de infractiuni, precum si pentru descoperirea persoanelor care au savarsit asemenea fapte, tragerea lor la raspundere si recuperarea prejudiciilor cauzate;
Bună ziua. Doresc și eu Adresa de e-mail ITM OLANDA dacă se poate să mă ajutați.

Cornel Vasile a scris:

Unde are sediul social angajatorul ?

camiciuca6@gmail.com

Aveti raspunsul aici
www.avocatnet.ro/forum/discu...