avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 442 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Furt, consecinte
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Furt, consecinte

buna ziua.sotul meu acum o luna jumate a gasit in bancomat o suma de 1000 de lei pe care a luat-o.azi a primit citatie de la politie ca sa se prezinte maine la sectie.care sunt consecintele acestui fapt daca el e dispus sa restituie suma pagubitului?multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: wolfususro , utilizator 22:33, 25 Septembrie 2013
Se cheama insusirea bunului gasit.
Art. 216

Însuşirea bunului găsit

Fapta de a nu preda în termen de 10 zile un bun găsit autorităţilor sau celui care l-a pierdut, sau de a dispune de acel bun ca de al său, se pedepseşte cu închisoare de la o lună la 3 luni sau cu amendă.

Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi însuşirea pe nedrept a unui bun mobil ce aparţine altuia, ajuns din eroare în posesia făptuitorului.

Posibil sa se lase cu amenda daca inapoiaza banii.
multumesc de raspuns.
ART. 216
Însuşirea bunului găsit
Fapta de a nu preda în termen de 10 zile un bun găsit autorităţilor sau celui care l-a pierdut, sau de a dispune de acel bun ca de al său, se pedepseşte cu închisoare de la o lună la 3 luni sau cu amendă.
Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi însuşirea pe nedrept a unui bun mobil ce aparţine altuia, ajuns din eroare în posesia făptuitorului.

Ce credeti ca se poate intampla....
Nimic interesant-pana la urma este un gest oarecum uman...
Dar depinde si de alte aspecte, dupa cum ar fi fireasca intrebare: de ce sotul dvs nu a facut altceva decat sa ia banii cand stia ca acolo este camera video?
Cred ca de acesta intrebare atarna sotul vds..

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pot fi invinuit de insusirea bunului gasit? clementzzamf clementzzamf Am gasit niste bani azi,vreau sa stiu daca pot fi acuzat de ceva daca nu ii inapoiez? P.S. Sub 2 milioane,lei vechi. (vezi toată discuția)
Am o asigurare internațională. IlieAlex IlieAlex Bună ziua, Am o asigurare internațională, care mi-a făcut în decembrie anul trecut un decont greșit, adică în loc de 7000 lei au depus 7000 euro. Eu ... (vezi toată discuția)
Obiect gasit ,nerestituit in timp de 10 zile sanda12 sanda12 care sunt cele mai simple sanctiuni si care sunt cele mai grave ,e vorba de un telefon valoare 500-700 ron. acum vreau sa il predau care sunt pasii cei mai ... (vezi toată discuția)