avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 449 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Pot fi invinuit de insusirea bunului gasit?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Pot fi invinuit de insusirea bunului gasit?

Am gasit niste bani azi,vreau sa stiu daca pot fi acuzat de ceva daca nu ii inapoiez?
P.S. Sub 2 milioane,lei vechi.
Cel mai recent răspuns: Radu Gabrian , Mediator 12:32, 6 Ianuarie 2010
Ati putea, la o adica , sa fiti acuzat de Insusirea bunului gasit bun gasit , art.216 C. pen.).
Alegerea va apartine, daca ii predati sau nu.
Ultima modificare: Miercuri, 6 Ianuarie 2010
ContSters47264, utilizator
Art.216 c.pen-insusirea bunului gasit:

"Fapta de a nu preda in termen de 10 zile un bun gasit autoritatilor sau celui care l-a pierdut sau de a dispune de acel bun ca de al sau ,se pedepseste cu inchisoarea de la o luna la trei luni sau cu amenda.
Cu aceiasi pedeapsa se sanctioneaza insusirea pe nedrept a unui bun mobil ce apartine altuia,ajuns din eroare in posesia faptuitorului"

Din punct de vedere legal,trebuie sa predati sub inventar banii gasiti ,fie la politie,fie pagubasului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Furt, consecinte addeeea92 addeeea92 buna ziua.sotul meu acum o luna jumate a gasit in bancomat o suma de 1000 de lei pe care a luat-o.azi a primit citatie de la politie ca sa se prezinte maine la ... (vezi toată discuția)
Obiect gasit ,nerestituit in timp de 10 zile sanda12 sanda12 care sunt cele mai simple sanctiuni si care sunt cele mai grave ,e vorba de un telefon valoare 500-700 ron. acum vreau sa il predau care sunt pasii cei mai ... (vezi toată discuția)
Telefon mobil gasit pe strada- nu gasesc proprietarul-exista un termen de predare? oji62 oji62 am gasit pe strada un telefon mobil performant. am incercat sa gasesc pagubitul trimitand mesaje pe numerele de romania( are numere multe de Franta! cred ca ... (vezi toată discuția)