Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Pot fi invinuit de insusirea bunului gasit?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Pot fi invinuit de insusirea bunului gasit?

Am gasit niste bani azi,vreau sa stiu daca pot fi acuzat de ceva daca nu ii inapoiez?
P.S. Sub 2 milioane,lei vechi.
Ati putea, la o adica , sa fiti acuzat de Insusirea bunului gasit bun gasit , art.216 C. pen.).
Alegerea va apartine, daca ii predati sau nu.
ContSters47264, utilizator
Art.216 c.pen-insusirea bunului gasit:

"Fapta de a nu preda in termen de 10 zile un bun gasit autoritatilor sau celui care l-a pierdut sau de a dispune de acel bun ca de al sau ,se pedepseste cu inchisoarea de la o luna la trei luni sau cu amenda.
Cu aceiasi pedeapsa se sanctioneaza insusirea pe nedrept a unui bun mobil ce apartine altuia,ajuns din eroare in posesia faptuitorului"

Din punct de vedere legal,trebuie sa predati sub inventar banii gasiti ,fie la politie,fie pagubasului.