Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Dizolvare si lichidare firma SRL-D
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Dizolvare si lichidare firma SRL-D

Salut,

Am urmatoarea situatie:
1. Un SRL-D. (magazin online) cu 2 asociati (primul asociat detine 50%, al doilea 50%).
2. In a 2-a luna de la deschidere s-au cumparat cateva produse stocabile si domeniul.ro de la ROTLD (pentru care inca se mai face amortizare).
3. Timp de aproximativ 7-8 luni s-au inregistrat facturi de vanzare apoi totul a „murit”.
4. S-au platit la timp contributiile si impozitul de 3% pe venitul microintreprinderilor.
5. La aproximativ 5 luni de la deschidere s-a cumparat un program de contabilitate pentru care inca se mai face amortizare de cheltuiala.
In momentul de fata doresc radierea acestei firme.

Pentru acest caz am urmatoarele intrebari:
1. Ce presupune radierea voluntara? Costuri si proceduri.
2. Ce presupune radierea din oficiu?
3. De cand incep sa se calculeze acesti 3 ani de inactivitate? Din momentul depunerii bilantului pe 0 (zero)?
4. Daca apelez la radiere din oficiu trebuie depuse mai departe declaratiile fiscale pe 0 (zero)?
5. Care este sfatul vostru? Radiere voluntara sau din oficiu?

Multumesc si seara buna
Dizolvare, lichidare (voluntara), radiere. Daca nu aveti datorii la stat, este foarte bine si usor de actionat, va trebuie certificat fiscal. Apoi procedura desfasoara la registrul comertului.
Buna ziua!
As avea o intrebare referitor la inchidere/dizolvare voluntara SRL-D.
A fost infiintata in 2012, deci dupa o activitate de doi ani vor sa inchida firma.
E scutit de plata CAS societate, daca inchide firma va trebiu sa plateasca inapoi toata suma? Se considera ca a fost acordat necuvenit?