Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort - impartire credit
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort - impartire credit

in timpul casatoriei am contractat un credit impreunacu sotia.dupa divort am ramas sa platesc singur.ea nu a fost nici Garant nici coplatitor.am sanse sa il impart cu ea?X-(
Daca puteti dovedi ca ati folosit banii in comun, da, sunt sanse sa impartiti ca datorie comuna. Dvs veti achita catre banca si va indreptati impotriva ei sa va dea jumatate din ce ati platit pana acum singur si jumatate din suma ce-o veti plati in rate.

Nu cred ca are sens sa va complicati.
Este foarte greu sa dovediti si mai trebuie sa si timbrati la valoare.
Cat de mare este creditul, pe cati ani este facut, ce rata aveti de plata lunar si cat ati platit pana acuma?
Va intreb ca sa stiti ce costuri presupun demersurile dumneavoastra, avand in vedere faptul ca va trebui sa timbrati cererea si sa mai platiti si un avocat care sa va sustina cauza.
Creditul facut in timpul casatoriei reprezinta - cel putin la nivel teoretic - o datorie comuna. Daca doar dvs ati achitat acest imprumut, atunci aveti posibilitatea sa va recuperati 1/2 de la sotie.
Acum depinde pt ce ati folosit acesti bani, pt ca sotia nu va fi de acord sa il achite daca- de exemplu - dvs ati folosit banii in interes propriu si nu in interesul casatoriei.
De acord cu colegul romania inedit, mai depinde si la ce s-au folosit banii respectivi.