Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Prescriptie datorii la impozite locale
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Prescriptie datorii la impozite locale

as vrea sa stiu daca impozitele la primarie pe terenuri se prescriu?adica ,din 2008 nu l-am mai platit..e vorba de o matusa care in 2009 a decedat iar in 2012 am inceput succesiunea dupa ea fiind mai multi mostenitori.stiu ca datoriile le preiau mostenitorii.multumesc
TANASENASTASA a scris:

as vrea sa stiu daca impozitele la primarie pe terenuri se prescriu?adica ,din 2008 nu l-am mai platit.

Da se prescriu in 5 ani si fractiunea de an anterioara.
Cel din 2008 se prescrie in 31.12.2013.
nu inteleg,cei de la primarie cand te duci la ei sa-ti intabulezi terenul,iti cere sa platesti impozitul?asta nu ar trebui sa vb si cu avocatul,ca el stie doar ?din august 2008 nu a mai platit impozitul iar in 2009 octombrie a decedat,ea neavand copii,eu si fratii mei fiind mostenitori.au venit si titlu executoriu, si executari.acum cand se incheie succesiunea,stim noi sigur ca datoriile la impozit se prescriu?nu le platim noi?multumesc
Se prescriu cele din 2008 (restul curg) daca fiscul nu face nici o actiune de executare, putin probabil.
In conditiile in care anual prin impunerea la plata a obligatiilor fiscale autoritatea fiscala a emis document ,pe cale de consecinta termenul general de prescriptie se reia
Mostenitorii prin acceptarea succesiunii,accepta atat activul=bunurile cat si pasivul=datoriile defunctului
Prescriptia o constata doar instanta la proces, pt asta ar trebui sa va judecati pe calea contestatiei la executare.
Nu veti castiga, nu e implinit termenul nici pt datoria din 2008.