Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract de munca??? Ce fac?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract de munca??? Ce fac?

Ajutor!La dat de 18.09 am semnat un contract de munca cu achitarea unei garantii si semnarea unei clauze de confidentialitate,urmand ca la data de 25.09 sa incep activitatea.intre timp m-am razgandit,am sunat angajatorul sa-i comunic acest fapt si am primit raspunsul ca am incalcat contractul de confidentialitate si ca nu se poate,ca el inregistreaza cim la revisal si sa demisionez conform codului muncii.a spus ca-mi trimite dovada revisal pe mail si sa nu-i mai deranjez.din acel moment nu au mai raspuns la telefon si nici revisal nu am primit,deci implicit nici activitatea nu am inceput-o la data de 25 deoarece trebuia sa ma intalnesc cu ei(angajatorii)pt a merge la punctul de lucru si acestia au fost de negasit.
CE FAC EU ACUM?banii dati,contract semnat,clauza care nu-mi da voie sa vorbesc despre firma si ameninta ca la divulgarea de date platesc 50000 euro?ma lipsesc de bani dar cum aflu care este starea contractului?au avantaj sa-l inregistreze din moment ce eu nu activez?ma pot actiona in judecata conform clauzei de confidentialitate?
astept raspunsurile dumneavoastra,multumesc
Daca aveti un exemplar al contractului de munca (trebuie sa-l aveti), verificati daca scrie in el de durata perioadei de proba. (de regula, 30 de zile). Conform Codului Muncii, " Pe durata sau la sfârşitul perioadei de probă, contractul individual de muncă poate înceta exclusiv printr-o notificare scrisă, fără preaviz, la iniţiativa oricăreia dintre părţi, fără a fi necesară motivarea acesteia" (art.31 alin.3). Deci, faceti o astfel de notificare scrisa, trimisa prin posta cu confirmare de primire la adresa societatii asa cum apare ea in contract.

Cu privire la clauza de confidentialitate semnata de dvs. , Codul muncii la art.26 spune ca: " (1) Prin clauza de confidenţialitate părţile convin ca, pe toată durata contractului individual de muncă şi după încetarea acestuia, să nu transmită date sau informaţii de care au luat cunoştinţă în timpul executării contractului, în condiţiile stabilite în regulamentele interne, în contractele colective de muncă sau în contractele individuale de muncă." Deci, de vreme ce nu ati inceput executarea contractului de munca, nu ati putut avea acces la foarte multe date si informatii care sa nu fie deja cunoscute de altii. Abtineti-va sa le impartasiti altora pe cele la care totusi ati avut acces (organizarea firmei, regulamente interne) si veti fi in regula.

Cu privire la banii achitati cu titlu de garantie, acestia trebuiau platiti in baza unui contract de garantie, (ati semnat separat asa ceva; ati primit chitanta?), iar banii depusi cu titlu de garantie la o banca, pe numele dvs.
Solicitati angajatorului - in aceeasi notificare despre care v-am vorbit - sa va indice la ce unitate bancara au deschis contul de garantie si sa va inmaneze o adeverinta ca au incetat relatiile de munca, pentru a va putea prezenta la banca sa va ridicati banii (ori sa vi se faca plata prin casierie). In caz contrar, faceti plangere la politie si ITM, plangerea in penal neputund fi considerata incalcare a confidentialitatii.

Buna ziua si multumesc!in clauza se precizeaza ca sunt confidentiale date despre contractul de munca,despre firma si despre pozitia firmei pe piata.eu facand plangere si utilizand numele firmei(la demisie pe care o voi trimite pri n posta cum mi-ati spus si la itm si politie
incalc aceasta clauza?nu am impartasit nimanui date din contract sau nume.
pt bani am semnat o conventie dar au fost dati in mana si atat
aliaaa, utilizator
Potrivit art.8 alin.3 lit.a si b din HG nr.500/2011, coroborat cu art.34 alin.5 C.mun., la solicitarea scrisa a salariatului sau a unui fost salariat angajatorul este obligat sa ii elibereze acestuia:
a) copii ale documentelor existente in dosarul personal;
b) copii ale paginilor din registrul electronic care cuprind inscrierile referitoare la persoana sa si/sau un document care sa ateste activitatea desfasurata de acesta, durata activitatii, salariul, vechimea in munca, in meserie si in specialitate, astfel cum rezulta din registrul general de evidenta si din dosarul personal, in termen de cel mult 15 zile de la data solicitarii.

Refuzul angajatorului de a elibera copii dupa documentele prevazute la art. 8 alin. (3), solicitate de catre salariat constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 300 lei la 1.000 lei de catre ITM.

In acest sens, depuneti o solicitare scrisa la angajator sa va elibereze copii ale paginilor din registrul electronic care cuprind inscrierile referitoare la persoana dvs si/sau un document care sa ateste activitatea desfasurata la el.
In caz de refuz, sesizati ITM-ul.
multumesc am scris mai sus si repet:POT UTILIZA NUMELE FIRMEI FARA A INCALCA CONFIDENTIALITATEA?sunt confidentiale date despre contractul de munca,despre firma si despre pozitia firmei pe piata.ACEASTA CLAUZA MA SPERIE RAU DE TOT
Depinde de ce scrie in acea clauza?
Nimeni nu va poate spune exact daca il puteti folosi sau nu , atata timp cat nu se stie exact ce prevede acea clauza.