avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 509 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Sechestru asupra unui imobil vandut
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Sechestru asupra unui imobil vandut

Buna ziua, poate ma puteti ajuta cu un sfat

Situatia se prezinta astfel:
- in 2004 socrul meu a achizitionat o garsoniera prin contract de vanzare-cumparare de la o societate comerciala, fiind realizate toate actele conforme vanzarii, inclusiv intabularea, incheiere de intabulare, etc. Intre timp SC -ul a ajuns in insoventa (per 2010-2013)
- in 2013 noi am cumparat de la socru' garsoniera, tot prin contract de vanzare-cumparare, cu toate actele aferente.
- anul acesta am scos imobilul la vanzare, clientul face credit ipotecar
- banca nu doreste sa aprobe creditul, pe motiv ca SC este in insolventa si ca "exista posibilitatea" sa se puna sechestru pe imobil.

Intrebare: Se poate pune sechestru pe imobil avand in vedere ca la baza sunt 2 contracte de vanzare-cumparare, si ca clientul care va ipoteca casa cumpara direct de la noi, nu de la SC?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: andreeasf , utilizator 13:30, 27 Septembrie 2013
andreeasf a scris:


- in 2004 socrul meu a achizitionat o garsoniera prin contract de vanzare-cumparare de la o societate comerciala, fiind realizate toate actele conforme vanzarii, inclusiv intabularea, incheiere de intabulare, etc. Intre timp SC -ul a ajuns in insoventa (per 2010-2013)





cum adica fiind reziliate toate actele vanzarii?

realizate am scris, nu reziliate

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sechestru asupra unui imobil vandut andreeasf andreeasf Buna ziua, poate ma puteti ajuta cu un sfat Situatia se prezinta astfel: - in 2004 socrul meu a achizitionat o garsoniera prin contract de ... (vezi toată discuția)
Imobil mostenit,care insa este al meu prin contract de vanzare-cumpare. p.anni p.anni Buna ziua Dupa moartea tatalui meu,fiind singurul copil am mostenit o garsoniera.Acum cativa ani,am facut cu tatal meu un contract de vanzare cumpare pe ... (vezi toată discuția)
Executare silita imobil ipotecat tmihai2006 tmihai2006 Buna ziua! Am doua credite ca persoana fizica: - un credit de nevoi personale de 10.000 euro la o banca ; - un credit imobiliar cu ipoteca rang 1 pe un ... (vezi toată discuția)