Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Sechestru asupra unui imobil vandut
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Sechestru asupra unui imobil vandut

Buna ziua, poate ma puteti ajuta cu un sfat

Situatia se prezinta astfel:
- in 2004 socrul meu a achizitionat o garsoniera prin contract de vanzare-cumparare de la o societate comerciala, fiind realizate toate actele conforme vanzarii, inclusiv intabularea, incheiere de intabulare, etc. Intre timp SC -ul a ajuns in insoventa (per 2010-2013)
- in 2013 noi am cumparat de la socru' garsoniera, tot prin contract de vanzare-cumparare, cu toate actele aferente.
- anul acesta am scos imobilul la vanzare, clientul face credit ipotecar
- banca nu doreste sa aprobe creditul, pe motiv ca SC este in insolventa si ca "exista posibilitatea" sa se puna sechestru pe imobil.

Intrebare: Se poate pune sechestru pe imobil avand in vedere ca la baza sunt 2 contracte de vanzare-cumparare, si ca clientul care va ipoteca casa cumpara direct de la noi, nu de la SC?

Multumesc
andreeasf a scris:

- in 2004 socrul meu a achizitionat o garsoniera prin contract de vanzare-cumparare de la o societate comerciala, fiind realizate toate actele conforme vanzarii, inclusiv intabularea, incheiere de intabulare, etc. Intre timp SC -ul a ajuns in insoventa (per 2010-2013)

cum adica fiind reziliate toate actele vanzarii?

realizate am scris, nu reziliate