Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara- modalitate plata
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara- modalitate plata

Buna ziua,

Va rog, sa-mi spuneti daca, dupa hotarare judecatoreasca pentru poprire pensie alimentara in care s-a mentionat ca trebuie sa vina prin mandat postal(la timpul acela avocata mea a considerat ca judecatorul nu va fi de acord sa vina pe card), pot schimba sa vina pe card bancar, fara a mai trebuii sa mai trecem prin alt proces? Mentionez, ca suntem de acord, verbal, ambele parti implicate. Multumesc anticipat!
Daca poprirea se efectueaza la firma care plateste veniturile, firma cere o declaratie din partea partii care primeste pensia de intretinere in legatura cu ibanul contului in care doreste sa i se plateasca datoria.
Daca plata se face personal banuiesc ca procesul ar trebui sa fie cumva similar. Nu cred ca e obligatorie, dar mai bine sa existe aceasta declaratie.