avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 502 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Declaratia de avere
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Declaratia de avere

Suntem functionari publici şi ni s-au distribuit formularele privind declaratile de avere si declaratiile de interese in vederea completarii lor. Pensia alimentara şi alocatia de stat ale copilului meu sunt socotite venituri din alte surse conform codului fiscal si in consecinta sunt impozabile?! Eu stiam ca nu....
Un sfat ar fi binevenit.
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 16:07, 24 Martie 2009
Pensia alimentara si alocatia de stat sunt venituri ale copilului, nu ale dumneavoastra. Nu sunt venituri impozabile.
Asta stiu. Dar le trec in declaratia de avere la rubrica "venituri din alte surse" ? Acolo sunt rubrici distincte cu: titular, sot/sotie si copii...:
Ultima modificare: Marți, 24 Martie 2009
adabia, utilizator
In declaratia de avere trebuie sa declarati si veniturile copilului?
Niciun drept al copilului nu este impozabil dar, dupa cum foarte bine stiti, in declaratia de avere trebuie trecute toate veniturile familiei.
Declararea acestor venituri nu inseamna, implicit, impozitarea lor.
Aberatii Nationale Iritante (A.N.I.)...
Ultima modificare: Marți, 24 Martie 2009
Gabriela Pintea, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Verificare adeverințã venituri... cristian damian cristian damian Care este calea legală pentru a verifica corectitudinea adeverinței de venit pe care a depus-o fosta soție la dosar, adeverință după care s-a ... (vezi toată discuția)
Un sfat va rog adabia adabia Sunt functionar public si anul acesta am fost obligata sa depun declaratia de avere. Cand am completat-o, m-am grabit, si am trecut alocatia de stat a ... (vezi toată discuția)
Declaratia de avere a unui politist F1PAR2 F1PAR2 Are idee cineva de unde se poate cere declaratiile de avere ale unui politist pe care il banuim ca ar fi corupt???????????? (vezi toată discuția)