Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Declaratia de avere
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Declaratia de avere

Suntem functionari publici şi ni s-au distribuit formularele privind declaratile de avere si declaratiile de interese in vederea completarii lor. Pensia alimentara şi alocatia de stat ale copilului meu sunt socotite venituri din alte surse conform codului fiscal si in consecinta sunt impozabile?! Eu stiam ca nu....
Un sfat ar fi binevenit.
Pensia alimentara si alocatia de stat sunt venituri ale copilului, nu ale dumneavoastra. Nu sunt venituri impozabile.
Asta stiu. Dar le trec in declaratia de avere la rubrica "venituri din alte surse" ? Acolo sunt rubrici distincte cu: titular, sot/sotie si copii...:
adabia, utilizator
In declaratia de avere trebuie sa declarati si veniturile copilului?
Niciun drept al copilului nu este impozabil dar, dupa cum foarte bine stiti, in declaratia de avere trebuie trecute toate veniturile familiei.
Declararea acestor venituri nu inseamna, implicit, impozitarea lor.
Aberatii Nationale Iritante (A.N.I.)...
Gabriela Pintea, Consilier juridic