Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Schimbare proprietar auto inmatriculat RO
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Schimbare proprietar auto inmatriculat RO

buna ziua, de curand am cumparat un auto din arad inmatriculat in 2012, pe civ sunt trecuti doi proprietari, primul platind timbrul de mediu dar intre timp a recuperat-o el ne mai fiind proprietarul masinii. eu acum o mai pot trece pe numele meu? ce pot face? Multumesc si astept pareri!
Trebuie sa platiti timbrul si sa inmatriculati auto pe numele dvoastra.
am inteles. dar nu exista o modalitate legala prin care mai pot recupera banii pentru taxa de la vechiul proprietar? El mi-a zis ca nu a recuperat nici o taxa si ca totul e ok.
Nu conteaza ce a zis fostul proprietar, plata sau nu a taxei reiese din adeverinta data de anaf.
Daca insa fostul proprietar si-a recuperat taxa e treaba lui, taxa lui. Acum la noua transcriere a dreptului de proprietare asupta auto, obligatia platii timbrului revine cumparatorului (asa scrie in lege). Deci dvoastra nu aveti ce bani sa recuperati de la fostul proprietar.