Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Avocat din arest?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Avocat din arest?

Ok , nu am pe nimeni ... nici o ruda apropriata.

Sa zicem ca sunt acuzat de un viol (fals sau nu) si ajung in arest.

Cum pot sa-mi platesc avocatul? Sau el va lucra gratuit pana cand voi fi lasat liber, ca sa pot sa-mi scot banii de la sertar sau din banca? Sau ma duce politia acasa?

Aveti posibilitatea de a fi asistat de un aparator din oficiu in cazul in care nu aveti resursele materiale necesare angajarii unui aparator ales saupuetei apela la rude,cunostinte care sa va ajute in acest sens.
Am bani, dar sunt poate in portofel, portfelul e depus in ceva sertar de catre politisti.
Sau am banii in contul bancar.
Sunteti evaziv in ce descrieti, contactati un avocat si explicatii situatia.
Sa zicem ca nu sunteti acuzat de viol (fals sau nu) si sa zicem ca nu sunteti retinut sau arestat. Sa zicem ca doar speculati ca ati putea fi arestat/retinut pentru o acuzatie falsa de viol si ca nu aveti cash onorariul avocatului. Ce faceti ca sa-l platiti pe bietul om care munceste din greu fara sa fie platit?
Stati calm si linistit! N-aveti niciun motiv de ingrijorare. Daca intr-adevar aveti bani, avocatul angajat de d-voastra va gasi o metoda sa ajunga la ei.
:rolleyes:
Mie nu imi pare atat de simpla situatia.
Daca nu exista nicio ruda se ridica intrebarea cine sa scoata banii din sertar...

Daca ii scoate concubina e posibil sa dispara cu ei.
Politia nu va duce acasa.

Doar avocatul ar putea sa mearga sa ia banii din sertar dar cu martori intrucat nu cred ca avocatul ar merge singur sa ia banii...decat daca ati alege in mod gresit avocatul...

Nici eu nu am facut asa ceva pana in prezent si nici nu am auzit pe cineva dintre avocati...sa fi procedat asa...

Cred ca ar cam trebui sa fie o suma destul de mare pentru ca avocatul sa se deplaseze in acest mod la domiciliu deoarece este cam deranj...

Ca sa nu existe probleme ar fi recomandabil sa aveti niste bani in banca si lucrurile se pot rezolva mult mai usor...dupa parerea mea...

Nimic nu va impiedica sa intrebati avocatul cat ar costa serviciul avocatial respectiv si sa aveti fix atatia bani in banca.Sfatul meu ar fi sa il intrebati cat va costa ca sa fiti liber sau sa ramana in proces pana la final, pana la finalizarea procesului.Adica ceva la modul totul sau nimic...
Avocatul ar avea interes sa va scoata rapid din arest si ulterior sa il mai platiti daca doriti sa continuati colaborarea cu acelasi avocat.Avantajul si pentru dvs. si pentru avocat ar fi acela ca avocatul ar face tot ce poate ca sa iesiti din arest si sa nu fie ,,agatat" cu un proces pentru o durata de timp indelungata...cu clientul arestat si multe termene de judecata...

Daca avocatul nu stie cum sa ajunga la banii din banca ar trebui sa va angajati altul.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat