avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 646 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Avocat din arest?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Avocat din arest?

Ok , nu am pe nimeni ... nici o ruda apropriata.

Sa zicem ca sunt acuzat de un viol (fals sau nu) si ajung in arest.

Cum pot sa-mi platesc avocatul? Sau el va lucra gratuit pana cand voi fi lasat liber, ca sa pot sa-mi scot banii de la sertar sau din banca? Sau ma duce politia acasa?

Păi da, dar şi în cazul reporteriţei a existat plângere şi, din fericire, au fost găsite şi probe destul de repede, făptuitorul a fost prin repede şi de aceea putut fi dispusă arestarea atât de rapid.Însă nu în toate cazurile este la fel. de aceea, userul , presupun că din moment ce întreabă aceste lucruri fie se interesează din pură curiozitate, fie se află în situaţia în care se aşteaptă la arestare, dacă a comis un viol. Cert este că nu se află încă în arest , deci...
Pe viol se aresteaza exact ca la omor sau tentativa de omor.
Nu conteaza cand este dovedita persoana tot asa cum nu conteaza sa fie infractiune flagranta.
Cert este faptul ca daca ajunge fara avocat la audiere e posibil ca nici macar sa nu il lase sa isi sune avocatul.
Este recomandabil sa aiba delegatia avocatului la el si sa dovedeasca ca are avocat.
Sunt multi care sunt arestati pentru ca nu au avocat iar cand isi angajeaza avocat este prea tarziu.
O declaratie poate onta enorm in proces.
Doar asa ar putea sa aiba sanse sa i se dea dreptul la avocat ales si nu la avocat din oficiu.
Avocatul din oficiu in general se grabeste sa plecs si sa se termine cat mai repede audierea fara sa conteze detaliile.

Problema ridicata de user ca ar avea bani acasa ar ramane problema deoarece daca nu plateste anticipat avocatul acesta nu preia cazul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recidivist direct la arest? oltul oltul buna ziua sunt in perioada termenului de incercare..daca voi fi prins ca am comis inca o infractiune (inselaciune,prejudiciu 450 lei,un act material) ce se ... (vezi toată discuția)
Consum/trafic de droguri vlady_alive vlady_alive ce parere aveti despre arestarea unui tanar de 19 ani care a fumat cu prietenii la chefuri cate o tigara-doua de hasis..(fara a le cere vreun ban in ... (vezi toată discuția)
Santaj ZburleaFlorin ZburleaFlorin Buna ziua!!! In urma cu 5 zile un prieten de-al meu a fost arestat pentru Santaj mai exact a cerut o suma de banii la o persoana si persoana respectiva a ... (vezi toată discuția)