Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... COMITETUL EXECUTIV
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

COMITETUL EXECUTIV

Asociatia noastra a fost condusa de un presedinte si trei membria ai comitetului executiv acum unul din membri comitetului a renutat, ce se poate face in continuare se alege un nou membru in comitetul executiv sau functia se poate prelua de catre presedinte ?

(Va rog sa nu mai folositi exclusiv litere mari in text).
Adriantot, moderator
Legea 230/2007 de infiintare, organizare si functionare a asociatiilor de proprietari precizeaza
Art. 25. - (1) Pentru adoptarea hotararilor in adunarea generala a asociatiei de proprietari, se vor avea in vedere urmatoarele:
e) in cazul unui vot paritar, votul presedintelui asociatiei de proprietari este decisiv.

In cazul dvs, se poate extinde aceasta prevedere si in cazul comitetului executiv, dar cu timpul trebuie ales un nou membru al comitetului executiv in locul celui care a renuntat.
Eventual se poate convoca adunare generala , se alege noul membru al comitetului, se intocmeste un proces verbal in registrul sedintelor adunarii generale

elga50, moderator
Se lucreaza in conditiile acestea, fara un membru in comitet, pana la prima AG, cand se va pune pe ordinea de zi alegerea unui alt membru CE sau a intregului CE, daca mandatul comitetului expira..

Daca in cazul ca acel membru al comitetului avea niste atributiuni concrete,atunci acestea vor fi preluate de alt membru sau de presedinte pana la o noua AG anuala.