Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce intra in masa succesorala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce intra in masa succesorala

Conturile bancare si o asigurare de viata (beneficiari fiind ”mostenitorii legali”) intra in masa succesorala?
A decedat sora, au ramas un frate, parintii amandoi si sotul supravietuitor.
dupa stiinta mea despagubirea intra in contul desemnat de asiguratul desemnat de defunct

apoi cuantumul despagubirii nu face parte din mostenire..si asta pt ca pana la deces mortul nu-l are in patrimoniu
Binenteles ca bunurile enumerate mai sus intra in masa succesorala.

Problema se pune insa daca acestea reprezinta bunuri comune ale sotilor (caz in care cotele succesorale sunt diferite) sau bunuri proprii ale persoanei decedate.

In opinia mea,conturile bancare reprezinta bun comun cu sotul, iar indemnizata de asigurare neincasata reprezinta bun propriu.
Multumesc, insa acum trebuie sa ma documentez ce este un bun comun si ce este un bun propriu si cum se impart ele.