avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pot primi indemnizatie de somaj?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pot primi indemnizatie de somaj?

Am fost angajata pana la 31 august 2011.
De la 1.09.2011 pana pe 30.10.2011 am beneficiat de concediu prenatal dupa care am intrat in CCC cu data de 2.11.2011 pana pe 21.09.2013.
Am fost la fortele de munca mi s-a spus ca nu pot beneficia de indemnizatie somaj.
Intrebarea mea este daca ma angajez azi 27.09.2013 si peste 3 luni se renunta la serviciile mele voi putea sa primesc somaj? sau trebuia sa fiu angajata imediat pe 22. 09.2013 dupa CCC pentru a putea beneficia de somaj?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 16:23, 27 Septembrie 2013
1. Nu puteti beneficia de indemnizatie de somaj deoarece de la 31.08.2011 si pana ati terminat CCC nu aveti 12 luni de stagiu de cotizare la somaj.

2. - Perioada de concediu de maternitate (sarcina si lauzie = pre si postnatal) si cea in care ati fost in CCC nu sunt stagii de cotizare la somaj.
- Perioada de CCC este doar perioada asimilata stagiului de cotizare la somaj.

3. Veti putea beneficia de indemnizatie de somaj atunci cand in cele 12 luni premergatoare inregistrarii la Agentia de Somaj aveti 12 luni stagiu de cotizare la somaj.
- Cele 12 luni nu trebuie sa fie neaparat consecutive si nici neaparat la acelasi angajator.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu prenatal/postnatal apoi indemnizatie de somaj haller haller Buna seara! am si eu o intrebare! sotia mea va naste intre 18.06-28.06! concediul prenatal probabil ca il vom introduce din data de 2.05! probabil ca sotia va ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil florinacpordos florinacpordos Buna ziua, Sunt insarcinata si trebuie sa Nasc in jurul datei de 8 octombrie 2015. Muncesc cu contract de munca pe perioada determinata de la 1 septembrie ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie de crestere a copilului Catalina-voicu11 Catalina-voicu11 Buna ziua. Lucrez cu contract de munca din septembrie 2014, iar in luna august 2015 angajatorul urmeaza sa imi inceteze contractul (doar o luna) . Pentru a ... (vezi toată discuția)