Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Recuperare garantie in cazul unui apartament inchiriat
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Recuperare garantie in cazul unui apartament inchiriat

Ma scuzati daca am postat unde nu trebuia insa era singura arie care parea sa se apropie de problema mea. Asadar, am inchiriat un apartament acum vreo 2 ani (student fiind) iar echivalentul a doua luni de chirie au fost opriti de proprietar ca si garantie. Cum pot fi sigur ca imi voi recupera banii cand plec, pentru ca mi-au tot spus diferiti colegi de munca/facultate ca au intampinat diferite dificultati din partea proprietarilor cand si-au cerut chiria inapoi. Unii nu au mai primit nici un ban. Avand in vedere ca eu am echivalentul a 2 luni blocati la proprietar, nu o luna...asadar sunt ceva bani, ce-as putea sa fac? Avem contract inregistrat la agentia imobiliara si la administratia financiara.

Mentionez si faptul ca acum jumatate de an, expirand primul contract am refacut contractul cu proprietarul. In primul contract era mentionat faptul ca sunt 2 luni/chirie la proprietar ca si garantie. In al doilea contract nu s-a mai mentionat asa ceva.
Daca nu se mentioneaza acest lucru in contractul de inchiriere, nu puteti recupera acei bani. Cereti sa faceti un act aditional in care sa se precizeze existenta acestei garantii.
edm_addicted a scris:

Ma scuzati daca am postat unde nu trebuia insa era singura arie care parea sa se apropie de problema mea. Asadar, am inchiriat un apartament acum vreo 2 ani (student fiind) iar echivalentul a doua luni de chirie au fost opriti de proprietar ca si garantie. Cum pot fi sigur ca imi voi recupera banii cand plec, pentru ca mi-au tot spus diferiti colegi de munca/facultate ca au intampinat diferite dificultati din partea proprietarilor cand si-au cerut chiria inapoi. Unii nu au mai primit nici un ban. Avand in vedere ca eu am echivalentul a 2 luni blocati la proprietar, nu o luna...asadar sunt ceva bani, ce-as putea sa fac? Avem contract inregistrat la agentia imobiliara si la administratia financiara.

Mentionez si faptul ca acum jumatate de an, expirand primul contract am refacut contractul cu proprietarul. In primul contract era mentionat faptul ca sunt 2 luni/chirie la proprietar ca si garantie. In al doilea contract nu s-a mai mentionat asa ceva.

Ati gresit ca nu ati stipulat acest lucru si in al doilea contract.In al doilea contract ati stipulat ca acesta este de fapt,o prelungire a primimului ?Totusi avand in vedere existenta primul contract ,daca nu ati adus stricaciuni apartamentului dupa folosinta si daca contractul s-a derulat exact pe perioada stipulata si ati respectat celelalte clauze contractuale se poate rezolva situatia.Daca proprietarul refuza sa va restituie suma este bine sa il notificati prin executorul judecatoresc si apoi,din nefericire,trebuie sa il actionati in judecata ,in pretentii, unde se administreaza probatorii cu acte,interogatoriu,expertiza si probabil,martori.:(
Radu Gabrian, Mediator
stiu ca am gresit acest lucru. departe de mine dorinta de a-l actiona pe proprietar in judecata. insa e vorba de ceva bani. stricaciuni in apartament nu sunt altceva decat deteriorare datorata trecerii anilor. asadar, daca in primul contract este mentionata aceasta suma insa in al doilea nu....am sanse in instanta?
Propuneti proprietarului o compensare a c/v chiriei cu suma retinuta de acesta drept garantie.
Chiar daca nu este stipulat in al doilea contract, proprietarul trebuie sa faca dovada ca v-a returnat aceasta garantie.In lipsa unei dovezi scrise in acest sens, aveti castig de cauza...

Av. Cermak
edm_addicted a scris:

stiu ca am gresit acest lucru. departe de mine dorinta de a-l actiona pe proprietar in judecata. insa e vorba de ceva bani. stricaciuni in apartament nu sunt altceva decat deteriorare datorata trecerii anilor. asadar, daca in primul contract este mentionata aceasta suma insa in al doilea nu....am sanse in instanta?

In masura dovedirii pretentiilor si respectarii clauzelor din contractul de inchiriere aveti sanse in instanta.Dar,este foarte buna si propunerea de compensare invocata de dl.avocat.Daca nu va intelegeti din acest punct de vedere,ramane numai calea judecatoreasca
Interesant ar fi sa stim daca cel de al doilea contract de inchiriere l-ati semnat cu proprietarul inainte de expirarea primului sau dupa expirarea acestuia si la cat timp
Radu Gabrian, Mediator