Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Complet de judecata cu comportament inadecvat
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Complet de judecata cu comportament inadecvat

Cum procedeaza un simplu cetatean care a constatat ca a fost tratat cu reavointa vadita, in cursurilor tuturor proceselor civile de la Judecatorie - Fond precum si de la Tribunalul Bucuresti- Recurs, fara sa fiu lasat sa vorbesc, intrerupt cu dorinta expresa de a scoate o solutie prestabilita.

UNDE si CUM pot reclama comportamentul completului de judecata total in afara normelor procedurale ? =D>

Un comportament inadecvat pentru niste oameni, judecatorii, care trebuie sa faca DREPTATE unui simplu cetatean.

Pentru a nu fi dat afara din sala de proces, eu am tacut, dar fiecare fraza imi era intrerupta, orice argument aduceam mi se spunea ca este trecut in dosar sau ca nu este in legatura cu speta.
De asemenea nu s-a tinut cont de nici unul din inscrisurile depuse de mine.

Pricina fiind simpla, dar umflata artificial.
Trebuie sa raspunda si judecatorii, nu-i asa ?
Si ei sunt oameni supusi greselii, nu-i asa ?
Dar, ei, judecatorii sunt acolo sa "imparta" dreptatea CONFORM legii !

Codul de procedura Civila prin multe articole imi da dreptate, dar si numai cu Art 13 si Art.14 ar fi suficient.
Unde este DREPTUL MEU LA APARARE ca garantat DACA NU AM FOST LASAT SA MA APAR ?
(Art. 13. - (1) Dreptul la aparare este garantat) Si urmatoarele ...

Aceasta in afara cailor extraordinare de atac pe care le voi folosi.

Scuze ca am trimis acest mesaj la o alta rubrica
Cred ca acum l-am incadrat corect.

Multumesc de raspuns =D>
Este greu de spus daca aveti dreptate deplina insa ceva dreptate este posibil sa aveti.
Doar daca as fi fost prezent in sala as fi putut sa imi dau seama.

In mod normal instanta nu trebuie sa reteze efectiv dreptul partii de a vorbi deoarece procesul se desfasoara oral.
Insa, daca ceea ce sustineati nu avea legatura cu obiectul judecatii se pierdea timpul in mod inutil pentru instanta si daca fiecare ar vorbi fara sa aiba legatura cu obiectul procesului nu ar ajunge 24 de ore pentru o sedinta de judecata.Ma refer la toti cei care au a se judeca in ziua respectiva si nu la sedinta dvs.
Aveti dreptate ca nu puteti sti daca am totala dreptate sau partiala, nefiind in sala de judecata, dar, totusi nu mi-ati raspuns la intrebarea de baza a mesajului meu, fiind convinsa ca si dvs. cunoasteti raspunsul :

UNDE si CUM pot reclama un comportament inadecvat al unui complet de judecata ?

O cunostinta imi spune ca nu mi se va raspunde la aceasta intrebare.
Nu pot sa cred.
Nu cred ca ar fi o nota buna daca nu raspundeti la o intrebare atat de simpla.
Este o intrebare la care sunt sigura ca raspunsul este foarte simplu, iar, multi dintre dvs., juristii, cunoasteti foarte bine acest raspuns.
Având în vedere ca Judecătoria de Sector si Tribunalul București au dat în mod repetat soluții evident nelegale, relativ la o suma de bani confirmata de chitanțe, pot sa reclam pe toți judecătorii în pricina pentru complicitate la înșelăciune in favoarea parții adverse ?

Complicitatea fiind determinata, după părerea mea, de trafic de influenta din partea unor structuri statale, dar care folosesc abuziv puterile date de lege pentru

- a îmi "plăti" blocarea în anul 2002 a desființării unei instituții a statului roman și pentru

- postări critice pe forumuri online, dar constructive, la vedere și izvorâte din grija fata de soarta României și Poporului Roman, deci o represiune politica mascata în chichițe juridice.

Aceasta se înscrie într-o serie lunga de blocaje economice în România și în Occident, o încercare clara de eliminare fizica pe trecerea de pietoni, toate cu scopul,

odată ratata eliminarea fizica,

de a ne sufoca economic și a ajunge în strada.

(suma umflata, plus cheltuieli de judecata, plus onorariul executorului),

dublaj abuziv, ca și îndemnarea oculta a parții adverse sa ne șicaneze și hartuiască de doi ani, cu un proces absurd și în care oricare cetățean simplu la minte și educație vede imediat adevărul.

Deci, unde și cum sa formulez plângerea penala pentru complicitate la înșelăciune la adresa tuturor judecătorilor în cauza, având în vedere existenta chitanțelor probante, dar care nu au fost luate în considerațiune ?