avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 767 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Inregistrare in ROI
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Inregistrare in ROI

Buna ziua
Suntem o firma neplatitoare de TVA infiintata anul acesta cu o cifra de afaceri foarte mica.
Vrem sa cumparam marfa de la o firma din Olanda. Intrebarea mea este daca suntem obligati sa fim inregistrati in ROI inainte de aceasta achizitie .Nu as vrea sa risc o amenda intre 1000 si 5000 lei.
Multumesc
Cel mai recent răspuns: madalina_oprea , utilizator 19:14, 28 Septembrie 2013
Buna ziua!
Aici gasiti toate raspunsurile la intrebarile dumneavostra:
[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Comert cu producatorii neinregistrati higgstheboson higgstheboson Buna ziua, Pot face achizitii de la producatori care nu sunt inregistrati? Producatorii la care ma refer sunt artizani si majoritatea lucreaza si isi vand ... (vezi toată discuția)
Pasi dupa infiintarea firmei astterx astterx Buna ziua Saptamana trecuta am incheiat cu actele la ONRC si am primit certificatul de inregistrare, certificatul constatator si hotararea tribunalului. Am ... (vezi toată discuția)
Achizitii intracomunitare pentru firma neplatitoare de tva maria-crina maria-crina Buna seara! Am urmatoarea speta: Firma infiintata in ianuare 2016, neplatitoare de tva, doreste sa faca achizitii intracomunitare de marfa , in valori mici ... (vezi toată discuția)