avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 495 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Initiala tatalui
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Initiala tatalui

Am intalnit atatea situatii incat nu mai stiu cum sa procedez.
In cazul in care tatal are 2 prenume, se trec ambele initiale sau doar prima?
Daca in certificatul copilului lipseste numele tatalui, ce initiala se trece? "Nat" (natural), initiala mamei?, se trece "-" sau nu se trece nimic?
Eu am intalnit si initiala bunicului.
Exista vreo lege care sa reglementeze chestiunea asta?
Ultima modificare: Duminică, 29 Septembrie 2013
vasea_13, utilizator
Cel mai recent răspuns: Justitiarul711 , utilizator 18:11, 29 Septembrie 2013
DEX

inițială = prima literă a unui nume

Numele cuprinde numele de familie si prenumele (art 83 NCC).

Prenumele poate fi compus din doua sau mai multe cuvinte mentionate ca atare la rubrica prenume din actul de nastere... folosindu-se alfabetul latin (art 24 din Metodoligia de aplicare unitara a dispozitilor in materie de stare civila)

Eu cred ca e absurd sa stau sa ma intreb care o fi prima litera a unui prenume compus din mai multe cuvinte atunci când se cere INITIALA (singular) tatalui.

Si nu vad nicio ratiune pentru a inventa vreo initială/primă litera acolo unde ... NU EXISTA
Ultima modificare: Duminică, 29 Septembrie 2013
romascanu, moderator
Daca ati pus intrebarea pentru completarea corecta a diplomelor de studii, cred ca raspunsul il gasiti in Regulamentul privind regimul actelor de studii in sistemul de invatamant superior (nu cred ca pentru celelalte cicluri de invatamant sunt diferite din acest punct de vedere):

Art. 14
(3) Numele titularului, initiala/initialele prenumelui/prenumelor tatalui (mamei, in cazul in care tatal este necunoscut) si prenumele titularului actului de studii se scriu cu majuscule format de tipar, in ordinea inscrisa in certificatul de nastere.
[ link extern ]
A! Daca discutam despre acte de studii atunci ... urmati regulamentul indicat.

Desi emitentul lui, ditamai Ministerul ... Educatiei ar face bine sa afle ca PRENUMELE "nu este mai multe". Este unul singur, dar ar putea fi format din mai multe cuvinte.


Ultima modificare: Duminică, 29 Septembrie 2013
romascanu, moderator
In cazul in care tatal are 2 prenume, se trec ambele initiale.

Daca in certificatul copilului lipseste numele tatalui, se trece initiala mamei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pierdut diploma licenta livia6 livia6 Daca am pierdut diploma de licenta trebuie sa anunt la sediul facultatii pierderea acesteia sau pot merge direct la sediul Monitorului oficial pentru ... (vezi toată discuția)
Schimbare nume nastere utilizatorx utilizatorx Buna ziua! As dori sa aflu daca o persoana poate sa isi schimbe numele de familie din certificatul de nastere, chiar daca actualmente, prin casatorie a ... (vezi toată discuția)