avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 915 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Detasarea se poate face din 3 in 3 luni?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Detasarea se poate face din 3 in 3 luni?

Buna ziua, daca unei persoane i-a expirat detasarea initiala de un an, in codul muncii este specificat ca i se poate prelungi din 6 in 6 luni. La noi in institutie s-au prelungit pentru 2 sau 3 luni unele detasari. Este in regula asa?
Cel mai recent răspuns: adriana_me , utilizator 13:25, 30 Septembrie 2013
Codul Muncii prevede ca, in mod excepţional, perioada detaşării poate fi prelungită pentru motive obiective ce impun prezenţa salariatului la angajatorul la care s-a dispus detaşarea, cu acordul ambelor părţi, din 6 în 6 luni.

Prin urmare, o detasare se poate face si pe durate mai mici de 6 luni o data.
De unde reiese ca se poate face o data? că din textul pe care il stiu nu se specifica asta. Sau poate va referiti ca ultima detasare poate fi pe o perioada mai mica? Scrie pe undeva asta?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Procedura de detasare rosiu simona rosiu simona Buna ziua! Dorim sa ni se detaseze de la o alta firma un angajat, imi puteti spune care este procedura pe care trebuie s-o urmeze angajatorul care ne detaseaza ... (vezi toată discuția)
Re-detasare jaab jaab Buna ziua, ma confrunt cu o noua problema si nu stiu cum sa procedez. Imi expira perioada de un an de cand am am fost detasat si angajatorul vrea sa ma ... (vezi toată discuția)
Detasare marianacioata marianacioata am urmatoare situatie: am un salariat detasat de la 15.11.2013-15.05.2014, apoi de 15.05.2014-14.09.2014 si de la 14.09.2014-15.01.2015. Pe 15.11.2014 se ... (vezi toată discuția)