Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Detasarea se poate face din 3 in 3 luni?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Detasarea se poate face din 3 in 3 luni?

Buna ziua, daca unei persoane i-a expirat detasarea initiala de un an, in codul muncii este specificat ca i se poate prelungi din 6 in 6 luni. La noi in institutie s-au prelungit pentru 2 sau 3 luni unele detasari. Este in regula asa?
Codul Muncii prevede ca, in mod excepţional, perioada detaşării poate fi prelungită pentru motive obiective ce impun prezenţa salariatului la angajatorul la care s-a dispus detaşarea, cu acordul ambelor părţi, din 6 în 6 luni.

Prin urmare, o detasare se poate face si pe durate mai mici de 6 luni o data.
De unde reiese ca se poate face o data? că din textul pe care il stiu nu se specifica asta. Sau poate va referiti ca ultima detasare poate fi pe o perioada mai mica? Scrie pe undeva asta?