Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Contestare PV amenda - taxe ce trebuie platite.
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Contestare PV amenda - taxe ce trebuie platite.

Vreau sa contest un PV, pentru parcare neregulamentara.
Nu am mai luat amenda de ani de zile, asa ca nu mai stiu ce s-a schimbat,
ce taxe/timbre trebuie sa mai platesc inainte de a depune contestatia?
Buna ziua,
Potrivit OUG 80/2013 art. 16 lit.a, taxa de timbru este de 50 lei.
Gabriel Klein Kiritescu
Conf art.19 din OUG 80/2013, in materie contraventionala, plangerea impotriva procesului-verbal de constatare si sanctionare a contraventiei se taxeaza cu 20 lei.
Scuze, aveti dreptate, art. 19 taxa este de 20 lei.
Si aia unde o platesc, sau voi fi informat prin citatie si am timp sa o platesc pana la primul termen?