avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 715 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Contestare PV amenda - taxe ce trebuie platite.
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Contestare PV amenda - taxe ce trebuie platite.

Vreau sa contest un PV, pentru parcare neregulamentara.
Nu am mai luat amenda de ani de zile, asa ca nu mai stiu ce s-a schimbat,
ce taxe/timbre trebuie sa mai platesc inainte de a depune contestatia?
Cel mai recent răspuns: Eduard Ciprian Slai , 13:58, 30 Septembrie 2013
Buna ziua,
Potrivit OUG 80/2013 art. 16 lit.a, taxa de timbru este de 50 lei.
Gabriel Klein Kiritescu
Conf art.19 din OUG 80/2013, in materie contraventionala, plangerea impotriva procesului-verbal de constatare si sanctionare a contraventiei se taxeaza cu 20 lei.
Scuze, aveti dreptate, art. 19 taxa este de 20 lei.
Si aia unde o platesc, sau voi fi informat prin citatie si am timp sa o platesc pana la primul termen?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Actele care se ataºeazã unei plângeri contravenþionale ºi taxa de timbru C.Geta C.Geta buna seara.in afara de pv-2ex ci -2ex contestatie -2ex ce alte acte sau taxe mai trebuiesc depuse la dosar pentru o contestatie a unui pv de ... (vezi toată discuția)
Taxa constestatie Nicu1890 Nicu1890 Buna ziua, Vreau sa constest un proces-verbal de contraventie.Stiam ca se plateste o taxa dar cineva mi-a spus ca nu mai trebuie ca a fost ... (vezi toată discuția)
Bună seara! Îmi puteți spune cât este taxa la judecpentru ... Petruchirecut Petruchirecut Bună seara! Îmi puteți spune cât este taxa la judecpentru contestarea unei amenzi abuzive care încalcă constituția, privind obligativitatea purtării ... (vezi toată discuția)