Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... carte de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

carte de munca

Buna seara,

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarele nelamuriri: se mai elibereaza carti de munca in 2009? Care ar fi avantajul intocmirii unei carti de munca? Dar dezavantajul?

Va multumesc!
Angajatorul face o scrisoare catre Directia Muncii prin care solicita un numar de carnete de munca, ataseaza un tabel cu salariatii pentru care cumpara carnetele de munca, vizeaza acest tabel la ITM si apoi, cu banii in mana, se prezinta la Directia Muncii si ia carnetele de munca (daca le are!?).
adriana_n a scris:

Va multumesc pentru interventie si lamuriri!

As mai avea o intrebare: care este procedura achizitionarii si inregistrarii canetelor de munca?

Multumesc!

In sectiunea Documente utile am atasat model cerere de achzitionare carnete de munca. Dati click pe fisier si se va descarca cererea, dupa completare va veti prezenta cu ea la ITM pentru obtinerea vizei (care la sectorul 4 dureaza cel putin 2 saptamani) dupa aceea mergeti la DGMSS (P-ta Amzei) si cumparati carnetele.
Va urez succese marete!!
O zi buna in continuare!
Va multumesc foarte mult!