Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Continuare pensie intretinere major
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Continuare pensie intretinere major

Buna ziua !
Ma intereseaza daca m-ai am drept la pensie de intretinere daca urmez o facultate la fara frecventa sau la distanta si sunt plecata din tara.
Teoretic aveti pt ca sunteti studenta, practic .. ramane la aprecierea instantei, asa cum puteti fi plecata din tara, la fel va puteti castiga singura existenta, sigur nu facultatea va retine pt a va cauta un loc de munca.
Art. 499 din Noul Cod Civil nu precizeaza tipul de studii superioare urmat.
Puteti primi pensie alimentara daca aveti sub 26 de ani, iar studiile pe care le urmati va impiedica sa aveti un loc de munca.
BIROU DE MEDIATOR - IULIA CRISTINA UTA, Mediator
Cata vreme studiati si nu realizati venituri salariale ,sunteti indreptatita sa primiti pensia de intretinere.( legiuitorul nu a facut nicio mentiune expres cu privire la forma de invatamat aleasa sau cu privire la cursurile parcurse ).

Succes.

De acord. Totusi, 524 ne spune ca trebuie sa va aflati intr-o stare de nevoie, neputandu-va intretine din munca sau din bunurile dv.
In conditiile in care puteti sta departe de scoala destul de mult timp ca sa calatoriti in strainatate, se presupune ca ati avea timp sa munciti. In concluzie, ati putea sa va intretineti din munca dv.
Simplul fapt ca alegeti sa nu o faceti nu cred ca ajunge. Asa, orice lenes mai cere intretinere de la un frate sau un parinte. Nu e in spiritul legii asta.

Care e situatia dv. insa e deosebit de important, ea poate rasturna rationamentul de mai sus. Ce faceti in strainatate? Cat timp? De ce nu puteti munci? Scoala de aici la FF va ajuta in ce sens raportat la situatia dv. profesionala?