avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 613 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Amanare pentru angajare avocat - al 11-lea termen
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Amanare pentru angajare avocat - al 11-lea termen

proces penal cu doi inculpati....11-lea termen...pot sa cer amanare pt angajare avocat? (eu inca nu am cerut amanare pt angajare avocat,nici nu am fost prezent numai la 2 termeni,acum m am intors in tara si as vrea sa angajez avocat? oare se admite cererea?
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 20:23, 3 Octombrie 2013
Nu cred ca se va admite cererea de amanare.
Sa aveti avocat la indemana daca nu se amana si se poate descurca el sa amane daca instanta crede ca acesta va face o aparare serioasa.
Daca procesul este simplu e posibil sa nu poata amana nici avocatul.
Am vazut de multe ori astfel de situatii desi eu personal nu am avut probleme in acest sens pana in prezent.
Daca avocatul este ales in dimineata procesului si cauza este complexa exista sanse de amanare.
Conteaza foarte mult si complexitatea cauzei.
Dar vi s-a oferit sau a fost prezent vreun avocat din oficiu pt apararea dvs.?
da,a fost prezent un avocat din oficiu...dar nu s multulit cu el si as vrea sa angajez un avocat recomandat de catre un prieten
Atunci procedati cum a zis dl. av. Lascoschi, nu puteti motiva lipsa de aparare, dar noul avocat va cere termen pt studierea dosarului.
Asa puteti afla si cat de bine se descurca avocatul deoarece daca nu amana va veti judeca.
Este bine sa fie deja pregatit.
Conteaza foarte mult si cum va motiva si complexitatea cauzei.
Daca cauza nu este complexa ii va pune dosarul la dispozitie si se va judeca la sfarsitul sedintei de judecata.

Alte discuții în legătură

Proces penal Aungurencii87 Aungurencii87 Buna ziua , luni am ultimul termen in instanța . Astăzi am renunțat la avocata care m-a reprezentat pe parcursul procesului . Ținând cont ca timpul este ... (vezi toată discuția)
Aparator seb_aku seb_aku ce se intampla daca la primul termen intr-un dosar ceri amanare pt. angajare aparator si la urmatorul termen nu vii cu aparator angajat? se mai poate solicita ... (vezi toată discuția)
Reziliere cu avocat angajat si dupa aceea cerere termen pt angajare avocat oltul oltul buna ziua am un dosar pe care vreau sa tin in rol cat mai mult posibil.... la ultimul termen am obtinut amanarea in aasa fel: avocata a zis ca nu ma ... (vezi toată discuția)