avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 594 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Rejudecare dupa extradare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Rejudecare dupa extradare

Buna ziua!
Am fost retinut in baza unui mandat de arestare european in luna iunie 2013, fiind condamnat in 2004 la 10 ani de inchisoare cu executare(sentinta finala)
Acuzare: inselaciune.
Dupa retinere am fost pus in libertate cu conditia de a ma prezenta in fiecare sapatama la sectia de politie
Statul roman a trimis in scris garantiile unei noi rejudecari(garantiile fiind cerute de av meu) Tin sa mentionez ca sunt in strainatate si nu am participat la nici o infatisare , deci am fost judecat in lipsa
Intrebarea mea este : exista vreo posibilitate ca la rejudecare sa primesc o sentinta cu suspendare?
Va multumesc mult !
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 21:58, 2 Octombrie 2013
Din cate mi-a explicat dansul voi fi extradat in baza mandatului de arestare european..
Incaodata va multumesc pentru raspunsurile dvs.
Cu stima si respect!
Ma tem ca nu veti ajunge la o pedeapsa cu suspendare daca se va considera ca v-ati sustras de la urmarirea penala si de la judecata.
Acesta este lucrul cel mai important in procesul dvs...daca se va considera ca v-ati sustras sau nu...
Avocatul dvs. ce zice?
Ultima modificare: Miercuri, 2 Octombrie 2013
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Deci sa ne intelegem
La iesirea mea din tara nu era nici un proces impotriva mea
Eu am aflat cu ocazia MAE
Avocatul mi-a spus clar ca se va desfasura o rejudecare odata cu extradarea mea in Romania(spun astea pt ca el s-a uitat in dosarul meu)
Multumesc!
Daca procesul s-a desfasurat in lipsa si erati deja plecat din tara aveti dreptate.
In primul mesaj v-ati referit la sectia de politie din strainatate si nu din Romania inteleg.
Mai inteleg ca nu ati fost niciodata audiat in tara, nici macar in faza de urmarire penala.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Un pustan, o persoana apropiata mie, este in arest in ungaria ... Danny*8 Danny*8 Un pustan, o persoana apropiata mie, este in arest in Ungaria si are urmatoarea dilema : El a fost in America, el stie de ce si ce a facut acolo. Eu nici nu ... (vezi toată discuția)
Rejudecare dupa extradare.majorarea pedepsei in caz de rejudecare. CLAUDIU LASCOSCHI CLAUDIU LASCOSCHI Nu am intalnit nicio speta in care, in ipoteza rejudecarii cauzei dupa extradare in conditiile art. 522 indice 1 C. pr. pen., unui condamnat sa ii fie majorata ... (vezi toată discuția)
Extradare,sfat admisibilitate dacodrakon dacodrakon Buna ziua, am si eu o intrebare cu privire la extradare europeeana,in cazul in care persoana condamnata in romania la 3 ani, pt violare de domiciliu al2,iar ... (vezi toată discuția)