avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 576 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Dupa cat timp esti scos din evidenta CENTRALEI DE ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Dupa cat timp esti scos din evidenta CENTRALEI DE RISCURI BANCARE

Am avut un credit la BCR in 2005 , dupa o luna de neplata am fost preluat de EOS-KSI ,cat timp figurez la CRB , dupa ce perioada pot fi scos din CRB mai am vreodata posibilitatea sa scot un credit ,as dori sa fac card pentru salariu .
Dupa ce perioada se prescrie o datorie bancara , ceva prevedere legislativa in acest sens.
Cel mai recent răspuns: emil6702 , utilizator 15:14, 2 Octombrie 2013
Din evidente eu stiu ca sunteti scos dupa 4 ani.
Imi puteti spune prevederea legala, aceasta se aplica si in cazul societatilor specializate in recuperare .
La care institutie sunteti in evidenta? Clienţii rău-platnici pot fi înscrişi atât în Biroul de Credit cât şi în Centrala Riscurilor Bancare. Prima dintre instituţii este practic un S.A. format la iniţiativa mai multor bănci.
Centrala de Riscuri Bancare (CRB) este o instituţie ce colectează şi centralizează informaţii despre natura creditelor care depăşesc 20.000 lei, dar şi informaţiile despre fraude. Diferenţa majoră este că prima face o verificare a clientului pentru anul în curs şi alţi patru ani anteriori, iar CRB, pe ultimii şapte ani.
De asemenea, Biroul de Credite înregistrează doar întârzierile mai mari de 30 de zile, iar CRB orice întârziere.
La dvs., prescriptia e prevazuta de decret 167/1958 avand contractul anterior Noului Cod Civil si este de 3 ani.
Ultima modificare: Luni, 30 Septembrie 2013
emil6702, utilizator
Daca am achitat pana in martie 2006 ,inseamna ca la 1 .01.2014 vor trece si cei 7 ani pentru CRB.


Multumesc mult.
Puteti descarca formular de pe site-ul lor si face cerere pt a afla daca sunteti in baza lor de date, prima este gratuita.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Birou de credit-centrala riscului de credit puncuskaa puncuskaa care este diferenta intre Biroul de Credit si Centrala Riscului de Credit? (vezi toată discuția)
Credite pot obtine societatile comerciale cu administratori care sunt in biroul de credite? pegas pegas buna seara citisem mai demult ca daca esti in biroul de credit ca persoana fizica,daca esti actionar la o firma ,respectiva firma poate lua imprumut. asadar ... (vezi toată discuția)
Limita credit crb kony kony salut, imi poate spune si mie cineva daca suma limita datorata creditorului (pentru a fi in datele Centralei Riscului Bancar) este de 20 000 lei? Pentru ... (vezi toată discuția)