Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj

in ultimi 3 ani am lucrat si in decembrie pina martie am fost in somaj acum in decembrie intru in somaj pentru ultimele 3 luni si se termina cele 12 luni total somaj intrebare daca la anu lucrez din aprilie pina in decembrie mai primesc somaj iar de la inceput daca nu care sunt conditile multumesc
1. - Puteti beneficia de indemnizatie de somaj de fiecare data cand in cele 24 de luni premergatoare inregistrarii la Agentia de Somaj aveti 12 luni de stagiu de cotizare la somaj.
- Perioada in care ati beneficiat de indemnizatie de somaj nu este stagiu de cotizare la somaj.

2. Dar trebuie sa tineti cont si de prevederile Legii 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca:

Art.37.1
(1) La stabilirea stagiului minim de cotizare de 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei inregistrarii cererii, prevazut la art. 34 alin. (1) lit. a), nu se iau in considerare perioadele care reprezinta stagiu de cotizare utilizate pentru stabilirea si acordarea anterioara a unui drept la indemnizatie de somaj.

3. - In cazul ,prezentat de dvs. nu veti putea beneficia de indemnizatie de somaj decat daca veti avea alte 12 luni de stagiu de cotizare la somaj.
- Din aprilie si pana in decembrie sunt numai 8 luni.