avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 942 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... PV nesemnat politia rutiera
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

PV nesemnat politia rutiera

buna ziua

M-a prins un radar cu 74km/h cu 50de metri inaintea iesirii din localitate :(( . Am dat frumos actele, domna polititsta s-a dus la masina ei apoi a venit la mine si mi-a zis: " Va rog sa -mi semnatti si mie PV" am zis ca nu semnez. A plecat inapoi la masina. Apoi a iesit domnu politai si a oprit unu ca sa fie martor si a venit cu el la masina mea si m-a intrebat daca semnez, am zis nu, au plecat la masina si dupa 5 min mi-a adus actele si drum bun.

Intrebare: 1. nu trebuia sa imi spun si eu parerea despre amenda in rubrica mentiuni?
2. se poate anulat PV pentru ca nu mi s-a dat dreptul sa zic nimic?

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: avvalentina , utilizator 18:07, 13 Octombrie 2013
Intrebare: 1. nu trebuia sa imi spun si eu parerea despre amenda in rubrica mentiuni?
Ba da, daca solicitati acest lucru, organul trebuia sa faca mentiunea.

2. se poate anulat PV pentru ca nu mi s-a dat dreptul sa zic nimic?
Daca aveti cum sa dovediti ca ati solicitat ...
Aspectul ca dvs din ratiuni de dvs cunoscute ati inteles sa va asumati responsabilitatea sa nu semnati PV contraventie,nu constituie temei legal pentru eventuala anulare a PV
@trandafir2, organul este obligat sa il instiinteze pe contravenient despre dreptul de a face obiectiuni, ramane ca acesta sa prezinte probe ca nu a fost informat, daca nu are niciun martor...

Art. 180. – hg1391
(5) În momentul încheierii procesului-verbal agentul constatator este obligat sa aduca la cunostinta contravenientului dreptul de a face obiectiuni cu privire la continutul actului de constatare. Obiectiunile trebuie consemnate distinct în procesul-verbal la rubrica „Alte mentiuni”, sub sanctiunea nulitatii procesului-verbal.
Ultima modificare: Marți, 1 Octombrie 2013
cyan, moderator
Desigur, aveti dreptate, trebuia sa ii aduca la cunostinta contravenientului dreptul acestuia de a avea obiectiuni ... !! probabil ca s-au contrat si organul a "uitat" sa il informeze pe contravenient
Ultima modificare: Marți, 1 Octombrie 2013
trandafir2, moderator
Deci ar fi o loterie sa ridic recomandata de la posta sa vad daca a scris Mr Agent ceva in rubrica mentiuni.
Daca a scris de la el " soferul nu are obiectiuni" sunt bun de plata.
mi-ar fi trebuit o camera de filmat ca un martor nu cred ca e suficient sa fie proba impotriva cuv agentului. :(
trist, o sa trag de timp cat se poate.
Multumesc Cyan pt specificare art + lege

Alte discuții în legătură

Contestatie pv obe obe Am fost depistat de radar cu 96 km. in localitate, la 20 -30 de metri de pancarda de intrare in loc. Bradul jud Sibiu. As vrea sa stiu daca ma pot lega de ... (vezi toată discuția)
Anvelope uzate + noxe peste limita admisa antonyc antonyc Buna ziua. Ieri am fost oprit de politie impreuna cu cei de la RAR pentru o verificare de rutina ,dupa verificari am fost amendat pentru ca masina are 2 ... (vezi toată discuția)
Proces verbal cnp gresit richy richy Buna seara, Am primit o amenda pentru traversare neregulamentara ca si pieton dar dupa ce am recitit procesul verbal am observat ca CNP-ul este scris gresit ... (vezi toată discuția)