Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Tichet de masa pentru adeverinta de salariat
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Tichet de masa pentru adeverinta de salariat

Are voie firma sa reduca pentru fiecare adeverinta de salariat(pentru banca) oferita angajatului un tichet de masa?
Nu puteti conditiona eliberarea adeverintei de salariat. Aceasta este o obligatie a angajatorului stabilita prin lege.
Multumesc frumos pentru raspuns. As avea nevoie de partea din lege care prevede acest lucru. Mie fara nici o notificare in prealabil sunt anuntat ca nu mai primesc 21 de bonuri ci 20 pentru ca unul mi s-a oprit pe motiv ca mi s-a dat o adeverinta.
1. Nu exista nici o prevedere legala care sa spuna ca se conditioneaza eliberarea unei adeverinte de neacordarea unui tichet de masa.

2. - Angajatorul este cel care trebuie sa va arate prevederea legala care ii permite asa ceva.
- Cum nu exista asa ceva angajatorul comite o ilegalitate.