avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 977 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Tichet de masa pentru adeverinta de salariat
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Tichet de masa pentru adeverinta de salariat

Are voie firma sa reduca pentru fiecare adeverinta de salariat(pentru banca) oferita angajatului un tichet de masa?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 18:39, 5 Octombrie 2013
Nu puteti conditiona eliberarea adeverintei de salariat. Aceasta este o obligatie a angajatorului stabilita prin lege.
Multumesc frumos pentru raspuns. As avea nevoie de partea din lege care prevede acest lucru. Mie fara nici o notificare in prealabil sunt anuntat ca nu mai primesc 21 de bonuri ci 20 pentru ca unul mi s-a oprit pe motiv ca mi s-a dat o adeverinta.
1. Nu exista nici o prevedere legala care sa spuna ca se conditioneaza eliberarea unei adeverinte de neacordarea unui tichet de masa.

2. - Angajatorul este cel care trebuie sa va arate prevederea legala care ii permite asa ceva.
- Cum nu exista asa ceva angajatorul comite o ilegalitate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Este legal??? Crhysyss Crhysyss Am o nedumerire si poate cineva ma va lamuri. De curand,la noi in firma s-a introdus o noua \\"regula\\":Cine beneficiaza de concediu medical,isi ... (vezi toată discuția)
Bonuri de masa ? victorp victorp Buna seara , Am o serie de intrebari legata de numarul bonurilor de masa acordate pe luna unui salariat : -cite bonuri este normal sa primesaca lunar un ... (vezi toată discuția)
Retinere bonuri de masa loredanahanta loredanahanta Va rog sa imi spuneti daca este corect ca bonurile de masa sa fie retinute ca urmare a neindiplinirii unui anumit plafon de incasari avute cu doua luni in ... (vezi toată discuția)