avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1726 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare Persoana Fizica
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare Persoana Fizica

Buna ziua
O persoana fizica angajeaza o menajera din Filipine.
Ce trebuie sa contina dosarul de personal; la fel ca cel ptr. persoane juridice:-
copii dupa acte
informare la angajare
cerere angajare
fisa post
........
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Samoila Georgeta P.F.A. , Consilier juridic 19:05, 2 Octombrie 2013
Legislatia muncii obliga fiecare angajator sa intocmeasca un dosar personal pentru fiecare salariat, pe care sa-l actualizeze ori de cate ori este necesar. In cazul unui control de la inspectoratul de munca, dosarele angajatilor trebuie prezentate inspectorilor, angajatorii care refuza sa faca acest lucru riscand amenzi de pana la 8.000 de lei.

În sensul Codului Munci, prin angajator se înţelege persoana fizică sau juridică ce poate, potrivit legii, să angajeze forţă de muncă pe bază de contract individual de muncă.

Detalii despre Dosarul personal al salariatului: Documentele pe care trebuie sa le ai, ca sa nu fii amendat gasiti aici:
www.avocatnet.ro/content/art...

Detalii despre Dosarul personal al angajatului - cum il intocmesti corect gasiti aici :
www.avocatnet.ro/content/art...


In primul rand trebuie sa mergeti la Inspectoratul General pentru Imigrari sa obtineti Autorizatia de munca.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intrebare - retinere diplome in original in vederea angajarii marya24 marya24 Buna! Sunt Maria si am o problema. Am calificare de coafeza, dar nu am experienta; mi-am gasit un loc de munca la un salon unde ma primeste sa invat, sa fac ... (vezi toată discuția)
Invitatie cetatean marocan simonaamer simonaamer buna! am si eu o mare rugaminte sa-mi oferiti informatii in legatura cu procedura de invitatie a unui cetatean din Maroc...ce pasi trebuie sa urmez? si daca ... (vezi toată discuția)
Angajare Lazear Lazear Pot angaja o persoană care are pe cartea de identitate domiciliul în alt județ? De ce este nevoie la dosar? (vezi toată discuția)