Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare Persoana Fizica
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare Persoana Fizica

Buna ziua
O persoana fizica angajeaza o menajera din Filipine.
Ce trebuie sa contina dosarul de personal; la fel ca cel ptr. persoane juridice:-
copii dupa acte
informare la angajare
cerere angajare
fisa post
Multumesc
Legislatia muncii obliga fiecare angajator sa intocmeasca un dosar personal pentru fiecare salariat, pe care sa-l actualizeze ori de cate ori este necesar. In cazul unui control de la inspectoratul de munca, dosarele angajatilor trebuie prezentate inspectorilor, angajatorii care refuza sa faca acest lucru riscand amenzi de pana la 8.000 de lei.

În sensul Codului Munci, prin angajator se înţelege persoana fizică sau juridică ce poate, potrivit legii, să angajeze forţă de muncă pe bază de contract individual de muncă.

Detalii despre Dosarul personal al salariatului: Documentele pe care trebuie sa le ai, ca sa nu fii amendat gasiti aici:
www.avocatnet.ro/content/art...

Detalii despre Dosarul personal al angajatului - cum il intocmesti corect gasiti aici :
www.avocatnet.ro/content/art...

In primul rand trebuie sa mergeti la Inspectoratul General pentru Imigrari sa obtineti Autorizatia de munca.